Brunej: Tvrdost naftového blahobytu

20.10.2014

Díky rozsáhlým ropným rezervám je dnes Brunej jedním z nejbohatších států světa. Obyvatelé země mají vysoký životní standard, ale v oblasti lidských práv je absolutní vláda sultána Bolkiaha posouvá zpět do minulosti


Reklama

Na znaku, který je středem brunejské vlajky, se mimo jiné nachází královský deštník zastupující monarchii a dvě zdvižené ruce, které mají symbolizovat závazek vlády chránit a zlepšovat život obyčejných lidí

Brunej je zdánlivě země zaslíbená. Stát s hustými deštnými lesy a mangrovými močály, jehož obyvatelé mají nedotčenou přírodu na dosah, zároveň neplatí daně a mohou využívat vysoké dotace. Za to vděčí obrovskému nerostnému bohatství.

Vše plave na ropě

Na Bruneji se potkává soukromé vlastnictví domácích i zahraničních společností, vládní regulace, náročně stanovené požadavky sociálního zabezpečení a vesnické tradice. Brunejská ekonomika je malá a soběstačná. Produkce surové nafty a zemního plynu zde představuje 60 % HDP a více než 90 % vývozu. Díky ropným polím je to jeden z nejbohatších států na světě. V roce 2003 se navíc Brunej a Malajsie dohodly na společném využití dvou bohatých nalezišť ropy na hranici obou států. Naftová budoucnost malého asijského státu proto vypadá po všech stránkách slibně.

V ostatních oblastech ekonomiky je ovšem země poměrně nerozvinutá a vláda se snaží o rozložení aktivit i do jiných sektorů. Na konci 90. let 20. století pocítil stát intenzivně dopad asijské finanční krize. Hlavními cíli jsou nyní rozvoj země coby finančního centra a orientace na ekoturismus.

Blahobyt versus svoboda

Hlavou státu je už déle než 45 let sultán Hassanal Bolkiah, rodový příslušník mocné dynastie, která zde panuje přes 500 let a je nejdéle vládnoucí monarchickou dynastií světa. V roce 2004 učinil Bolkiah neočekávané kroky. Na jeho příkaz vznikl patnáctičlenný parlament a zdálo se, že je to snaha o ukončení absolutistické vlády. Ve skutečnosti ale sultán spolu se svou rodinou stále plně kontroluje státní rozpočet a celou státní správu. Bez jeho osobního souhlasu nemůže být vykonáno nic zásadního a klíčové pozice ve vládě jsou obsazeny členy sultánovy rodiny.

Zejména v oblasti občanských svobod jsou v zemi omezována lidská práva. Není zajištěna svoboda projevu, tisku, shromažďování. V zemi jsou diskriminovány ženy.

Brunejci se však nebouří, na to se mají příliš dobře. Využívají subvencované pohonné hmoty a bydlení, dostává se jim bezplatné lékařské péče a vzdělávání až po vysokoškolskou úroveň. 

Kamenování jako právoplatný trest?

Sultán je mimo jiné rovněž hlavou státní církve, která klade důraz na islámské hodnoty, a to ve všech sférách života. Na konci roku 2013 dospěl vůdce státu k přesvědčení, že jeho občanům prospěje pevnější a tvrdší ruka a vyhlásil, že v zemi bude v ještě vyšší míře než dříve uplatňováno islámské právo. Už teď má šaría v Bruneji daleko větší slovo než v sousední Malajsii a Indonésii, i když byla uplatňována pouze na rodinné záležitosti v muslimských rodinách. Nyní se však má vztahovat na všechny občany bez rozdílu vyznání.

Na konci dubna 2014 sultán oznámil veřejnosti, že květnem tohoto roku začne první fáze několikastupňového právního přerodu. V první fázi přijdou pokuty a tresty odnětí svobody.

Druhá fáze má zahrnovat amputaci končetin za krádeže a loupeže. Závěrečná třetí fáze, která bude nastolena po třech letech, zavede trest ukamenování za cizoložství a projevy homosexuality. Plán vyvolal silnou negativní odezvu zejména ze strany Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva. Revidované trestní právo by mohlo „povzbudit další diskriminaci žen a násilí proti nim“ kvůli „hluboce zakořeněným“ stereotypům. 

STRUČNÉ DĚJINY

Dávná historie Bruneje je založená na neověřených informacích z čínských zdrojů, protože Čína s lidmi v těchto místech obchodovala už v 6. století. Historici si myslí, že ještě před Brunejským sultanátem existoval na severozápadě Bornea v 7. století stát nazvaný Vidžajapura.

Mocný bornejský stát

Podle archeologických nálezů dorazil do Bruneje ve 12. století islám. Během spojení s javánským královstvím Madžapahit (existujícím ve 14. a 15. století) na oblast působil hinduismus, ale když došlo k úpadku Madžapahitu, většina obyvatel se přiklonila k islámu. V 15. století se Brunej stala samostatným sultanátem a zejména v 16. století byla mocným státem, který ovládal dnešní Sabah a Sarawak společně s částí Filipín. Už v této době začíná vláda sultánů dynastie Bolkiah, která přetrvává dodnes. V roce 1841 přišla Brunej o kontrolu nad Sarawakem a v roce 1881 se sultanát stal britským protektorátem.

Cesta k nezávislosti

Už v roce 1929 začala těžba ropy. Za druhé světové války okupovali Brunej Japonci, kteří byli v roce 1945 vyhnáni Australany a region se znovu dostal pod vládu Británie. Roku 1959 byla vytvořena ústava, která dávala Bruneji možnost samostatné vnitřní vlády a uzákonila islám jako státní náboženství. O čtyři roky později dal stát přednost samostatnosti před začleněním do Malajské federace. V roce 1971 byla dohoda mezi britskou vládou a sultánem změněna ve smyslu úplné nezávislosti, s výjimkou obrany a zahraniční politiky. Od začátku roku 1984 je sultanát opět plně nezávislým státem. Současný sultán nastoupil na trůn roku 1967 ve věku 22 let a za jeho vlády se z Bruneje stal díky využití ropných polí jeden z nejbohatších států světa. 

LIDÉ

Obyvatelstvo

Počet obyvatel: zhruba 423 000, téměř stejně jako Malta, o něco méně než Lucembursko; očekávaná doba dožití: 76,77 let; prům. počet dětí: 1,82 na jednu ženu; kojenecká úmrtnost: 10,48 z 1 000 živě narozených; věková struktura: 24,2 % dětí do 15 let, 3,8 % obyv. starších než 65 let, polovina obyvatel mladších než 29,3 let;

městské obyvatelstvo: 76 %; etnické složení: Malajci 65,7 %, Číňané 10,3 %, původní obyvatelé 3,4 %, ostatní 20,6 %; náboženství: muslimové 78,8 %, křesťané 8,7 %, buddhisté 7,8 %, ostatní (včetně přírodních náboženství) 4,7 %; jazyky: oficiálním jazykem je malajština, hodně se hovoří anglicky a čínsky; obyvatelstvo žijící pod hranicí chudoby: údaj neznámý; gramotnost: 95,4 %

Politika

Typ vlády: konstituční sultanát samostatnost: od 1. ledna 1984 (dříve protektorát Velké Británie); hlava státu: sultán Hassanal Bolkiah (vládne od 5. října 1967) je hlavou státu i šéfem vlády; vláda: jmenována sultánem, který jí i předsedá; volby: nepořádají se, monarchie je dědičná

Ekonomika

HDP na hlavu: 54 800 USD (odhad 2013), zhruba stejně jako Norsko nebo Falklandy, přepočtu na hlavu 11. nejbohatší stát světa (ČR 26 300 USD); měna: brunejský dolar (BND) je fixován k singapurskému dolaru poměru 1 : 1, v zemi lze paralelně platit i singapurským dolarem; 1 USD = cca 1,25 BND, 1 BND = cca 15,5 Kč 

GEOGRAFIE

Rozloha: 5 765 km2, zhruba jako polovina Libanonu nebo Kosova, dvojnásobek rozlohy Lucemburska; hranice: 381 km, hraničí pouze s Malajsií; délka pobřeží: 161 km; charakter území: pobřežní nížiny se zdvíhají do hor na východě země, na západě zvlněná rovina; podnebí: tropické – horké, vlhké a deštivé; minimální noční / maximální denní teploty (°C) v Bandar Seri Begawan: leden–březen 22–23/30–31, duben–červen 23/32, červenec–září 22/32–31, říjen–prosinec 22/31–30; nejnižší a nejvyšší bod: Jihočínské moře 0 m/Bukit Pagon 1 850 m

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dávný Mars před 4 miliardami let mohla z části pokrývat voda

Vesmír

Robotický koala vylepšený koalí močí a trusem pátrá po tom, zda mají krávy sklony ušlapat koaly, když se ocitnou na zemi.

Věda

Vědci dlouho předpokládali, že humři necítí bolest, protože nemají skutečný mozek. Pozdější výzkum ale ukázal, že korýši na poškození tkáně reagují fyzicky i hormonálně, tudíž bolest pravděpodobně cítí.

Příroda

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907