Bzučící počtářky: Skutečně umějí včely počítat?

08.12.2019 - Nikol Patíková

<p>Menší obrázky ukazují, jak karty vidíme my, a větší, jak je vidí včely.</p>

Menší obrázky ukazují, jak karty vidíme my, a větší, jak je vidí včely.


Reklama

Včely toho umějí mnohem víc než jen bzučet a vyrábět lahodný med. Také už víme, že jsou schopné komplexního sčítání a odčítání, a dokonce chápou koncept nuly. Dokážou rovněž rozlišovat mezi množstvím tří a čtyř věcí – což kromě nich zvládají například i rybky skaláry. Jakmile je však věcí víc, neumějí už včely odlišit mezi čtyřmi a pěti objekty. Nová studie ovšem odhalila, že se díky správnému tréninku mohou v matematických dovednostech zlepšovat. 

TIP: Univerzální jazyk včel: Vědci úspěšně dešifrovali včelí esperanto

Mezinárodní tým vědců vytvořil bludiště ve tvaru „Y“ a do každého ramene vložil kartu s jinými tvary: Jedna zachycovala čtyři a na ostatních jich bylo 1–10. Pokud hmyz vybral kartu se čtyřmi tvary, dočkal se za odměnu sladké vody, v opačném případě dostal jen vodu obyčejnou. Následně odborníci zkoušeli trénovat další skupinu včel stejným způsobem, avšak při selhání jim předkládali hořkou tekutinu s chininem. Včely, jež se s chininovou vodou nesetkaly, přitom nebyly v testu tak úspěšné jako ty, u nichž po chybě následoval hořký trest.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velryby se potápějí za potravou a z hlubin stoupají zpět, pouze když se potřebují nadechnout. U hladiny pak vypouštějí výměšky bohaté na železo a dusík, jež slouží fytoplanktonu k růstu. 

Zajímavosti

Zmrzlý skřivan ze severovýchodní Sibiře

Věda

Šílený Mike s raketou na parní pohon

Vesmír

 Rozbíjení zvonů v rámci jejich rekvizice, Čechy 1915

 

Válka

Dvojbarevné oko

Sibiřský husky se pyšní zářivýma modrýma nebo hnědýma očima, přičemž se občas stává, že každé oko má jinou barvu. Dokonce dochází i ke křížení přímo v jednom oku, kdy je část modrá a zbytek hnědý. Psi jsou částečně barvoslepí a vidí některé odstíny žluté a modré. Ostatní barvy se jim jeví jako odstíny šedi.  

Zajímavosti

Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907