Cassini pořídila doposud nejdetailnější snímek Saturnova měsíce Pandory

23.12.2016 - Martin Reichman

Pandora -<p>Měsíc Pandora je od Saturnu vzdálen 141 700 kilometrů. Doba jednoho oběhu kolem planety měsíci trvá 0,6285 dne.</p>
Pandora -

Měsíc Pandora je od Saturnu vzdálen 141 700 kilometrů. Doba jednoho oběhu kolem planety měsíci trvá 0,6285 dne.


Reklama

V porovnání s naším kulaťoučkým Měsícem vypadá Saturnův měsíc Pandora trochu jako neforemná brambora. Sondě Cassini se nyní podařilo tento zvláštní měsíc, obývající vnější prstenec F, zachytit v doposud nevídaných detailech. Snímek tohoto 80 kilometrů velkého měsíce vyfotila Cassini 18. prosince ze vzdálenosti 40 tisíc kilometrů.

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Státy většinou neposkytují příliš informací o zvláštních jednotkách

Válka

Praha v 19. století. V roce 1869 už měla 158 tisíc obyvatel, tedy asi dvakrát více než Brno.

Historie
Věda

Sonda Al Amal je 2,37 metru široká, na délku měří 2,9 metru a váží zhruba 1 500 kilogramů. Její základ tvoří trojice vědeckých přístrojů: multispektrální kameroa EXI (Emirates eXploration Imager), infračervený spektrograf EMIRS (Emirates Mars Infrared Spectrometer) a ultrafialový spektrograf EMUS (Emirates Mars Ultraviolet Spectrometer).

Vesmír

Enzymatická výbava trávicí soustavy zavíječe voskového (Galleria mellonella) umožňuje jeho housenkám trávení včelího vosku – po chemické stránce komplikované a těžko odbouratelné struktury.

Zajímavosti

Monumentální křesťanský chrám, v němž byli korunováni byzantští císařové, se změnil v mešitu po dobytí Konstantinopole (dnešního Istanbulu) osmanskými vojsky v roce 1453. Nyní patří k nejnavštěvovanějším památkám Turecka. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907