Černý jestřáb sestřelen: Jak vypadala skutečná operace Gothic Serpent v Somálsku (1)

14.02.2020 - Jiří Vojáček

Po svržení somálského prezidenta Barreho v lednu 1991 bojovalo o moc několik klanů. Největší z nich, vedený Mohamedem Farrahem Aididem, zkřížil 3. října 1993 zbraně s americkými speciálními jednotkami. Toho dne proběhla v hlavním městě Mogadišu bitva, kterou proslavil film Černý jestřáb sestřelen

<p>Jeden z amerických vrtulníků nad Mogadišem</p>

Jeden z amerických vrtulníků nad Mogadišem


Reklama

Když v prosinci 1992 americký prezident George Bush starší přikázal americkým silám zapojit se do operace Restore Hope, probíhající v Somálsku pod hlavičkou Organizace spojených národů, západní veřejnost byla ještě v opojení z nedávného úspěšného iráckého dobrodružství vojenské koalice vedené Spojenými státy.

Vražda Pákistánců

Očekával se rychlý a klidný průběh, ve kterém měla technologicky nadřazená americká armáda a její spojenci rychle zahnat špatně vyzbrojené povstalce generála Aidida. Situace v Somálsku se však i přes nasazení desetitisíců příslušníků jednotek OSN rychle zhoršovala jak pro domácí obyvatelstvo, tak pro mezinárodní společenství. Zlomovým okamžikem se stal 5. červen 1993, kdy Aididovi ozbrojenci uvnitř hlavního města Mogadiša přichystali léčku a následně povraždili 24 pákistánských vojáků.

V reakci na to přijala Rada bezpečnosti OSN hned následujícího dne rezoluci číslo 837, jejímž cílem bylo prostřednictvím v zemi působících jednotek vypátrat a zatknout původce tohoto zločinu. Prakticky ihned po přijetí rezoluce začala americká armáda a letectvo bombardovat pozice Aididových jednotek a v zemi se rozhořela regulérní válka. 

Speciální tým 

Dne 8. srpna 1993 Aididovi muži odpálili improvizované výbušné zařízení pod automobilem americké vojenské policie, přičemž zabili čtyři vojáky, a o čtrnáct dní později zranili při podobném útoku sedm dalších Američanů. Administrativě nového amerického prezidenta Clintona v té chvíli došla s rebely trpělivost a rozkázal povolat speciální jednotky, jež měly najít a zajmout samotného Farraha Aidida.

Improvizovaný tým pod velením generálmajora Williama F. Garrisona byl složen z příslušníků 75. pluku Rangers, specialistů elitních jednotek Delta Force, námořníků z oddílů SEALs a podporoval jej zvláštní letecký odřad šestnácti vrtulníků MH-60 Black Hawk (v překladu Černý jestřáb) a M/AH-6 Little Bird ze stavu 160. speciálního leteckého pluku.

Je málo známou skutečností, že k prvnímu sestřelu vrtulníku typu Black Hawk došlo už týden před slavnou bitvou. Pětadvacátého září 1993 přelétal standardní transportní vrtulník typu UH-60, patřící do stavu 10. horské divize, nad městem po jeho okraji a nad pobřežím míjel přístavní doky. V té chvíli na něj zaútočili ozbrojenci z přilehlé pobřežní zástavby rozšířeným typem sovětské pancéřovky RPG-7. Podařilo se jim stroj zasáhnout, ten se zřítil a v jeho troskách zahynuli všichni tři členové osádky. 

Plán operace

Po několika úspěšných operacích mělo být dalším cílem odřadu zvláštních jednotek zadržení ministra zahraničí samozvané prezidentské vlády Omara Salada Elmího a jednoho z Aididových poradců Mohameda Hassana Awaleho. Vojáci Delta Force se měli pomocí mimořádně agilních helikoptér MH-6 Little Bird (přezdívaných Killer Egg) přiblížit k domu, ve kterém se nacházeli oba Aididovi muži, a následně se k nim měly přidat střední vrtulníky MH-60L Black Hawk, z nichž měli po lanech slaňovat další vojáci z jednotek Rangers.

Pokračování: Jak vypadala skutečná operace Gothic Serpent v Somálsku (2)

Jejich tým dostal za úkol vytvořit kolem cílového domu kruhovou obranu, která zajistí, že k budově nikdo nepronikne. Ihned poté měl následovat příjezd kolony devíti vyzbrojených vozidel Hummer a tří středních nákladních vozů M939, které měly přivézt zbytek jednotky a všechny zasahující vojáky poté dopravit zpět na základnu. Z dnešního pohledu zní neuvěřitelně, že původní odhad počítal s tím, že od zahájení operace do úspěšného odvozu Elmího s Awalem neuběhne víc než třicet minut.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907