Černý jestřáb sestřelen: Jak vypadala skutečná operace Gothic Serpent v Somálsku (2)

Po svržení somálského prezidenta Barreho v lednu 1991 bojovalo o moc nad chudou zemí několik klanů. Největší z nich, vedený Mohamedem Farrahem Aididem, zkřížil 3. října 1993 zbraně s americkými speciálními jednotkami. Toho dne proběhla v hlavním městě Mogadišu bitva, kterou proslavil film Černý jestřáb sestřelen

18.02.2020 - Jiří VojáčekDeset minut před druhou hodinou somálského času obdrželi analytici amerického úderného oddílu nedaleko Mogadiša informaci, kde se nachází jeden z Aididových spolupracovníků.

Předchozí část: Černý jestřáb sestřelen: Operace Gothic Serpent v Somálsku (1)

Na předem stanovený kód „Irene“ se do vzduchu vznesly první vrtulníky, stjeně tak se rozjely kolony vozidel. V 15:42 se k cílové budově přiblížily první MH-6 s příslušníky jednotek Delta, jejich přílet však zvířil tolik písku, že byly nuceny přerušit přistání a vystoupit o kus dál.

Útok začíná

Chvíli poté se na pozici dostaly dva vrtulníky MH-60 s druhým týmem a začaly vysazovat vojáky, kteří měli zajistit obranný perimetr. Vzhledem k předchozím bojům Aididovi ozbrojenci zatarasili barikádami několik ulic v okolí cílové zóny, kvůli čemuž se konvoj kolových vozidel, který měl před zahájením finální fáze operace vyčkávat u hotelu Olympic, dostal na pozici se zpožděním. Závažnější problém nastal ve chvíli, kdy z vrtulníku MH-60, označeného Super 6-7, slaňoval na střechu jednoho z domů vojín Todd Blackburn.

Jak je přibližně ztvárněno i ve filmu Černý jestřáb sestřelen, během rychlého slaňování voják z výšky přibližně 21 metrů spadl a utrpěl těžká zranění hlavy. Pro jeho odvoz na základnu byla vyčleněna tři vozidla Hummer. Do cíle skutečně dorazila nejen s vojínem Blackburnem, ale také se dvěma zajatými Aididovými spolupracovníky. Jen lehce pancéřované hummery však na základnu přijely v dezolátním stavu, poznamenaném průjezdem místy těžkých bojů, a bohužel také s mrtvolou seržanta Dominicka Pilly, kterého jedna z kulek zasáhla do hlavy. 

Černý jestřáb sestřelen

K prvnímu sestřelu vrtulníku Black Hawk, který je ztvárněn i ve filmu, došlo kolem 16:20. Stroj s volacím znakem Super 6-1, pilotovaný praporčíky Cliffem Wolcottem a Donovanem Brileym, byl zasažen, stejně jako o týden dříve, raketou z pancéřovky RPG-7. Poškození, která při zásahu utrpěl, vyústila v nekontrolovatelný pád, při němž zahynuli oba piloti. Dva z vojáků, kteří se v té chvíli nacházeli na palubě, byli těžce zraněni a jedinými, kdo vyvázl jen s lehčími zraněními, byl štábní seržant Daniel Busch a seržant Jim Smith, shodou okolností oba odstřelovači jednotek Delta.

Ti ihned zaujali ve vraku MH-60 obranné pozice. K havárii velmi rychle přilétl jeden z menších strojů MH-6 a pokusil se oba odstřelovače vysvobodit. Zatímco kopilot Keith Jones opustil vrtulník, velitel stroje pilot Karl Maier kryl záchrannou akci palbou z ruční zbraně. Přestože dostal do sluchátek opakovaně rozkaz ihned vzlétnout a opustit zónu, žádný z rozkazů nesplnil a zůstal na místě až do chvíle, kdy byl ve stroji jak jeho kolega, tak oba odstřelovači. Štábní seržant Daniel Busch bohužel později zraněním, která utrpěl při obraně místa havárie, podlehl.

Na místo pádu prvního MH-60 přispěchal zanedlouho také záchranný CSAR tým s vrtulníkem Super 6-8. Přestože i tento stroj byl během příletu zasažen, dokázal pilot z poškozeného stroje vysadit jednotku a vrátit se s ním na základnu. Když vojáci zjistili, že jsou oba piloti mrtví a ve vrtulníku se nachází dva další těžce zranění muži, přesunuli se i se zraněnými pod intenzivní palbou na nedaleké shromaždiště, kde vytvořili provizorní kulometné hnízdo z kevlarových plátů, které se jim podařilo odmontovat z vraku sestřeleného vrtulníku. 

Další zásah

V tu chvíli došlo k chybě, která výrazně ovlivnila další běh událostí. Zatímco pozemní konvoj očekával, že jej útočný tým povolá, vojáci v cílové oblasti naopak předpokládali, že evakuaci zahájí sami velitelé vozů. Než se nedorozumění vysvětlilo, uplynulo dalších dvacet tragických minut. Zhruba kolem 16:40, dvacet minut po zásahu první helikoptéry, byl zasažen další vrtulník MH-60 s volacím znakem Super 6-4. Zásah měla opět na svědomí pancéřovka RPG-7, která se pro nízko visící vrtulníky stala mimořádným nebezpečím. 

Protože se v té chvíli většina příslušníků Rangers a Delta Force nacházela kolem místa pádu prvního vrtulníku, nebylo možné k vraku druhého okamžitě přisunout posily. O obranu se proto postaral další vrtulník, který na místě vysadil na jejich výslovnou žádost odstřelovače Delta Force Garyho Gordona a Randy Shugharta. Oba vojáci palbou od zničeného Super 6-4 odehnali ozbrojený dav, který se na ně vyřítil z okolních ulic, přičemž v obranných bojích je palbou podporoval ze vzduchu také jejich původní stroj. Když však byl i ten zasažen RPG, musel se z boje stáhnout a jeho pilot jej s velkými obtížemi dotáhl mimo bojovou zónu.

Dokončení: Černý jestřáb sestřelen: Jak vypadala skutečná operace Gothic Serpent v Somálsku (3)

Mezitím na místě pádu vrtulníku Super 6-4 Aididovi muži, kteří se během bitvy smíchali s ozbrojenými civilisty z okolí, smrtelně zasáhli prvního z odstřelovačů, Garyho Gordona. Randy Shughart předal jeho zbraň raněnému pilotovi a přesunul se na opačnou stranu vrtulníku, kde se mu podařilo rozzuřený dav držet na distanc dalších deset minut. Když oběma mužům došla munice, zabili Somálci také druhého snipera. Poté se pokoušeli zlynčovat raněného pilota vrtulníku, čemuž však paradoxně zabránili členové Aididovy milice, která v zajetí amerického vojáka viděla důležitý prvek pro budoucí jednání s Američany.


Další články v sekci