Černý jestřáb sestřelen: Jak vypadala skutečná operace Gothic Serpent v Somálsku (3)

21.02.2020 - Jiří Vojáček

Po svržení somálského prezidenta Barreho bojovalo o moc nad chudou zemí několik klanů. Největší z nich, vedený Mohamedem Farrahem Aididem, zkřížil 3. října 1993 zbraně s americkými speciálními jednotkami. Toho dne proběhla v hlavním městě Mogadišu bitva, kterou proslavil film Černý jestřáb sestřelen

<p>Základna amerických sil nedaleko Mogadiša, odkud operovaly vrtulníky a speciální jednotky.</p>

Základna amerických sil nedaleko Mogadiša, odkud operovaly vrtulníky a speciální jednotky.


Reklama

Seržanti Delta Force Gary Gordon a Randy Shughart se rozhodli vyrazit na pomoc pilotům sestřeleného vrtulníku MH-60. Oba vojáci palbou od zničeného stroje odehnali ozbrojený dav, který se na ně vyřítil z okolních ulic. Přestože kladli houževnatý odpor, přišli při akci o život.

Dvojice odstřelovačů, kteří pilota Michaela Duranta zachránili za cenu vlastních životů, byli za svoje hrdinství in memoriam oceněni Medailí cti, nejvyšším americkým vojenským vyznamenáním. Byli přitom prvními vojáky, kteří jej obdrželi od války ve Vietnamu a zároveň posledními oceněnými ve 20. století. 

Záchranný konvoj 

Zatímco se setmělo, na místě pádu prvního vrtulníku Super 6-1 probíhaly těžké boje. Velká přesila somálských ozbrojenců se v opakovaných frontálních útocích pokoušela dobýt provizorní americké obranné stanoviště a zabránila jim v tom pouze agresivní palba obránců a letecká podpora v podobě lehkých vrtulníků AH-6J ze 160. speciálního leteckého pluku, jehož piloti byli vycvičeni k nočnímu boji. Ve chvíli, kdy už i velitelům na základně bylo zřejmé, že se akce pomalu, ale jistě mění v tragédii, byl z mužů 14. pěšího pluku 10. horské divize sestaven improvizovaný konvoj, který dostal za úkol probít se za pomoci malajsijských a pákistánských jednotek na místo pádu vrtulníku Super 6-4, které bránili Gordon se Shughartem.

Pozdější zdrcující kritice byl vystaven fakt, že akci amerických jednotek nepředcházela žádná předběžná dohoda, natož koordinace postupu s vojsky Organizace spojených národů. Více než tři kilometry dlouhé koloně stovky vozidel včetně malajsijských obrněných transportérů a pákistánských tanků se za podpory dalších vrtulníků 10. horské divize podařilo prorazit do města, přitom však utrpěla těžké ztráty. Padlo několik dalších mužů, jeden z malajsijských obrněných transportérů Condor zasáhla RPG, zraněni byli i další pákistánští a malajsijští vojáci.

Mogadišská míle

Bitva o Mogadišo skončila v pondělí 4. října kolem půl sedmé ráno, když byli všichni zbylí příslušníci amerického kontingentu evakuováni na základnu OSN. I samotná evakuace se ale nesla ve znamení hluboké improvizace, jejímž pozdějším symbolem se stala takzvaná „Mogadishu Mile“. Poté, co kolem 5.40 přijel na místa bojů záchranný konvoj a začala nakládka nosítek se zraněnými, zjistili příslušníci obou jednotek, že zranění na nosítkách zabírají příliš mnoho místa, a proto nezbývá dost prostoru uvnitř vozidel pro všechny přeživší.

Padla tedy rychlá domluva, že zbytek vojáků, který se může přesunovat po vlastní ose, poběží podél konvoje, který jej tak bude krýt alespoň z boků. Velitelé vozidel si však dohodu vyložili po svém a snažili se raněné vojáky dostat co nejrychleji z místa bojů. Konvoj tím nabral příliš velkou rychlost a obě skupiny se rozdělily. Řada amerických vojáků proto musela na shromaždiště doběhnout bez jakéhokoli krytí. Během zrychleného přesunu byli opakovaně napadeni palbou z ručních zbraní a granátometů, na což řada z nich doplatila těžkými zraněními. 

Řezníkův účet

Těla několika mrtvých vojáků, včetně pilotů vrtulníků a seržantů Gordona se Shughartem, byla v následujících hodinách vláčena ulicemi města, než je po bleskových jednáních s americkým velvyslancem Aididovy milice předaly jednotkám OSN. Zajatý zraněný pilot vrtulníku MH-60 s volacím znakem Super 6-4, Michael Durant, kterého bránili Gordon se Shughartem, byl po jedenácti dnech propuštěn do rukou zástupců Mezinárodního červeného kříže. Durant později vypověděl, že se o něj ve vězení staral Abduláhí Hassan, ministr propagandy generála Aidida, a mimo jiné i boje v Somálsku později popsal v autobiografické knize In the Company of Heroes.

Celkový účet za zpackanou operaci mající za cíl zajetí dvou Aididových pobočníků byl vysoký. Pákistán přišel o jednoho padlého vojáka, dva byli zraněni. Zranění utrpělo také sedm příslušníků malajsijské armády, která nadto pohřbila desátníka Mat Aznan Awanga. Jeho dcera později vstoupila do vojenské služby a pokračuje v odkazu svého otce u jeho původní jednotky. Američané přišli o 19 mrtvých a 73 zraněných. Počty mrtvých Somálců dodnes nejsou přesně známé, protože do bojů se kromě bojovníků klanu Habar Gedir zapojily i stovky civilních obyvatel města. Nejčastěji se však odhaduje mezi pěti sty a tisícem mrtvých a zhruba třemi až čtyřmi tisíci zraněných.

Politická dohra 

Dva dny po bitvě nařídil prezident Clinton zastavit v Somálsku všechny bojové operace kromě těch, které jsou vedeny v sebeobraně. Dne 15. prosince oznámil rezignaci ze své funkce ministr obrany Les Aspin, který na sebe vzal zodpovědnost za nevyslyšené žádosti o posílení jednotek bojovými vozidly pěchoty a tanky. Jednotky OSN včetně amerických pak zůstaly v zemi až do března 1995, kdy bylo dokončeno jejich stahování a mise UNOSOM II byla oficiálně ukončena. Krátce poté se Mohamed Farrah Aidid prohlásil somálským prezidentem, jeho vláda však nebyla mezinárodně uznána. 

TIP: Bouře v Africkém rohu: Jak vypadala intervence modrých přileb v Somálsku

Přestože americké angažmá v občanské válce v Somálsku později překryla řada velkých bitev během válek v Afghánistánu a Iráku, tragická operace z 3. října 1993 byla pro americké ozbrojené síly významným poučením o způsobu nasazení pěších, mechanizovaných i leteckých jednotek během pouličních bojů, z něhož čerpají dodnes. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V Zoo Praha se narodilo mládě slona indického.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907