Bouře v Africkém rohu: Jak vypadala intervence modrých přileb v Somálsku (1)

Počátkem 90. let se Somálsko ocitlo ve víru občanské války, která způsobila humanitární katastrofu. Veškeré snahy OSN o řešení situace však vyšly naprázdno a ani přímá vojenská akce Spojených států amerických nepřinesla úspěch

23.02.2018 - Petr Sehnálek



V lednu 1991 svrhla opozice somálského diktátora Mohameda Siada Barreho. Následovalo rozpuštění somálské armády a jednotlivé opoziční skupiny soustředěné kolem rodových kmenů a klanů začaly bojovat o vládu nad zemí. Vše vyústilo v krvavou občanskou válku, která měla za následek zničení zemědělské výroby a následné vypuknutí hladomoru.

Reakce na katastrofu

Svět reagoval vysláním humanitární pomoci, avšak nad většinou dodávek získaly kontrolu bojůvky znepřátelených stran. Následkem hladomoru pak v letech 1991 až 1992 zemřelo na 300 000 obyvatel. V dubnu 1992 spustila OSN misi UNOSOM (United Nations Operation in Somalia), během níž měli pozorovatelé dohlížet na distribuci potravin. „Modré přilby“ však neměly ani vojenskou sílu, ani politický mandát, aby dosáhly změny.

Do problému se vložily USA a v srpnu 1992 zahájily operaci Provide Relief, při níž přesunuly z Německa do Keni útvar dopravního letectva, který měl nahradit ohrožené pozemní konvoje a zajišťovat přepravu zásob přímo do Somálska. Bojůvky vedené generálem Mohamedem Farrahem Aididem vystupovaly proti silám OSN stále agresivněji, množily se případy napadení příslušníků humanitární mise i bránění vykládání zásilek. V listopadu 1992 Aidid otevřeně vyzval pozorovatele OSN k odchodu a pohrozil jim útočnými akcemi. Za této situaci navrhly USA vytvoření mnohonárodních intervenčních sil. 

Obnovená naděje

Jediným řešením se zdál vojenský zásah, a tak v rámci operace nazvané Restore Hope (obnovená naděje) byla do Somálska vyslána mnohonárodní jednotka UNITAF (Unifi ed Task Force), jejíž naplánování a vedení měly na starost USA. V prvních hodinách 9. prosince 1992 se na pobřeží poblíž Mogadiša vylodili mariňáci z 1. průzkumného praporu USMC, aby zajistili pláž pro přistání hlavních intervenčních sil. Průzkumníci však namísto očekávaného odporu somálských bojůvek narazili na početnou sešlost zahraničních novinářů, kteří chtěli o „utajené“ námořní operaci získat zprávy „z první ruky“.

Překvapení námořní pěšáci pak mohli žurnalisty jen slušně vyzvat k opuštění pláže, aby nepřišli k úrazu při následném vylodění obojživelných transportérů. V tu samou chvíli vzlétly z výsadkových lodí vrtulníky, které vysadily mariňáky na mogadišském letišti. Během operace zajistily mezinárodní síly nejdříve hlavní město, poté obsadily město Bardera a přístav Kismayo a nakonec rozmístily své jednotky po celé zemi, aby zabezpečily místa distribuce potravin.

Mnohonárodnostní účast

Zpočátku docházelo k menším přestřelkám s bojůvkami, ovšem síly UNITAF postupně dokázaly situaci zklidnit. Vedle USA, které vyslaly brigádu námořní pěchoty a brigádu 10. horské divize, přispěly svými silami další dvě desítky států, například Francie, Itálie, Kanada, Austrálie, Belgie, Německo, Turecko, Botswana či Nigérie. Po určité stabilizaci převzala velení OSN a operace Restore Hope byla 4. května 1993 formálně změněna na UNOSOM II, přičemž USA stáhly většinu svého kontingentu.

Avšak již 5. června došlo k novému vyhrocení situace, když Somálská národní aliance napadla jednotku OSN, zabila 24 a zranila 54 pákistánských vojáků. Tento masakr ukázal, že mírové snahy nemají šanci na úspěch, dokud nebude odstaven generál Aidid. Dne 12. června zahájilo velení UNOSOM II přímé akce proti Aididovým silám. Jednalo se o první bojové operace OSN od války v Koreji.

Modré přilby na mušce

Prvním úkolem se stalo obsazení rádiové stanice, která sloužila k podněcování obyvatelstva proti silám OSN. Následovaly další akce, jichž se účastnili Američané, Pákistánci, Italové nebo Maročané, a množily se případy přestřelek. K velkému střetu došlo 17. června, kdy pákistánská brigáda provedla rozsáhlou pátrací akci s cílem najít zbraně a účastníky léčky z 5. června.

TIP: Zbraně místo hraček: Krutý svět dětských vojáků v Somálsku

V průběhu léta hlídky pravidelně propátrávaly okolí Mogadiša a letouny Lockheed AC-130 napadaly předpokládané Aididovy úkryty, místa koncentrací jeho jednotek a sklady zbraní. Situace se dále vyhrocovala, neboť snahy zajmout Aidida byly bezvýsledné a jeho bojovníci zintenzivnili útoky proti silám OSN. 

Pokračování v neděli 25. února

  • Zdroj textu

    Válka REVUE

  • Zdroj fotografií

    Wikipedia


Další články v sekci