Reklama


Cestoval Afroditin chrám v čase? Proč stojí na mnohem mladších základech?

13.03.2018 - Martina Dočkalová

Archeologie určitě není nudná práce. Své o tom vědí řečtí odborníci, kteří v Soluni zkoumali chrám se záhadnou minulostí. Ten totiž vypadá, jako by se přemístil v čase o sedm století

<p>Hlavice sloupů spolu s nalezenými římskými sochami jsou vystaveny v Soluňském archeologickém muzeu.</p>

Hlavice sloupů spolu s nalezenými římskými sochami jsou vystaveny v Soluňském archeologickém muzeu.


Reklama

Při rutinních vykopávkách odkryli archeologové starobylý chrám bohyně lásky Afrodity, který pochází z 6. století př. n. l. Na tom by nebylo nic tak tajemného, kdyby nezjistili, že chrám zřejmě cestoval v čase. Je totiž postaven na mnohem mladších základech, tedy zcela obráceně, než velí logika. Základy pocházejí až z římské doby, z 1. století n. l. Jak je to možné? 

Zastánci konspiračních teorií jásali a prohlašovali, že o své minulosti vlastně nic nevíme. Archeologové ovšem brzy vrátili úder. Zjistili, že starověcí architekti záhadný chrám kus po kuse rozložili a jako gigantické puzzle znovu složili na novém místě. Přesné důvody tohoto obtížného přesunu však zůstávají dodnes záhadou.

TIP: Ve východním Srbsku vykopali římský hrob s kletbami

Z dobových pramenů ovšem víme, že v 1. století n. l. stál ve městě chrám Julia Caesara. Významný římský diktátor byl zpravidla uctíván spolu s Afroditou, matkou mytického hrdiny Aenea, zakladatele Říma a bájeslovného otce Římanů. Historici se proto domnívají, že přesun chrámu mohli obyvatelé Soluně zorganizovat proto, aby se zavděčili novému římskému císaři Oktaviánovi. Chtěli se tak nejspíše omluvit za to, že v předchozí občanské válce podporovali císařovy nepřátele Antonia a Kleopatru. 

Chrám byl poprvé odkryt v roce 1936. Pak ale nadlouho upadl v zapomnění a „ke slovu“ se znovu dostal až v roce 2000 kvůli demolici domu, pod kterým se nacházel. Tehdy také archeologové přišli na „záhadu“ římského schodiště a o sedm staletí starších sloupů. Dnes je z chrámu odhalena jen část, zbytek je skryt o několik metrů níž.

Válčící Řím

V roce 44 př. n. l. byl v senátu zavražděn diktátor Gaius Julius Caesar. Jeho přívrženec Marcus Antonius a adoptivní synovec Gaius Octavius však v následné občanské válce spiklence porazili. Následovnictví bylo poté svěřeno Octaviovi, který se stal císařem Oktaviánem. Marcus Antonius tedy spojil své síly s egyptskou královnou Kleopatrou a s pomocí jejího bohatství doufal v ovládnutí Říma. V následné válce byl ovšem Oktaviánem poražen a spáchal spolu s Kleopatrou sebevraždu. 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: archiv autorky

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V době mise Apollo 12 bylo Alanu Beanovi 37 let.

Vesmír

Který z nich právě lže?

Věda

Ve výjimečných případech dorůstají roháči délky kolem 90 mm. Samičky kladou vajíčka do rozkládajícího dřeva, kterým se slepé larvy živí.

Příroda

Komerční orbitální stanice připravuje hned několik společností

Vesmír

Oliver Nicholls se svým vítězným autonomním čističem oken.

Věda

Uskupení stromů nazvané Lady Bird Johnson Grove upomíná na manželku amerického prezidenta Johnsona.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907