Cestoval Afroditin chrám v čase? Proč stojí na mnohem mladších základech?

13.03.2018 - Martina Dočkalová

Archeologie určitě není nudná práce. Své o tom vědí řečtí odborníci, kteří v Soluni zkoumali chrám se záhadnou minulostí. Ten totiž vypadá, jako by se přemístil v čase o sedm století

<p>Hlavice sloupů spolu s nalezenými římskými sochami jsou vystaveny v Soluňském archeologickém muzeu.</p>

Hlavice sloupů spolu s nalezenými římskými sochami jsou vystaveny v Soluňském archeologickém muzeu.


Reklama

Při rutinních vykopávkách odkryli archeologové starobylý chrám bohyně lásky Afrodity, který pochází z 6. století př. n. l. Na tom by nebylo nic tak tajemného, kdyby nezjistili, že chrám zřejmě cestoval v čase. Je totiž postaven na mnohem mladších základech, tedy zcela obráceně, než velí logika. Základy pocházejí až z římské doby, z 1. století n. l. Jak je to možné? 

Zastánci konspiračních teorií jásali a prohlašovali, že o své minulosti vlastně nic nevíme. Archeologové ovšem brzy vrátili úder. Zjistili, že starověcí architekti záhadný chrám kus po kuse rozložili a jako gigantické puzzle znovu složili na novém místě. Přesné důvody tohoto obtížného přesunu však zůstávají dodnes záhadou.

TIP: Ve východním Srbsku vykopali římský hrob s kletbami

Z dobových pramenů ovšem víme, že v 1. století n. l. stál ve městě chrám Julia Caesara. Významný římský diktátor byl zpravidla uctíván spolu s Afroditou, matkou mytického hrdiny Aenea, zakladatele Říma a bájeslovného otce Římanů. Historici se proto domnívají, že přesun chrámu mohli obyvatelé Soluně zorganizovat proto, aby se zavděčili novému římskému císaři Oktaviánovi. Chtěli se tak nejspíše omluvit za to, že v předchozí občanské válce podporovali císařovy nepřátele Antonia a Kleopatru. 

Chrám byl poprvé odkryt v roce 1936. Pak ale nadlouho upadl v zapomnění a „ke slovu“ se znovu dostal až v roce 2000 kvůli demolici domu, pod kterým se nacházel. Tehdy také archeologové přišli na „záhadu“ římského schodiště a o sedm staletí starších sloupů. Dnes je z chrámu odhalena jen část, zbytek je skryt o několik metrů níž.

Válčící Řím

V roce 44 př. n. l. byl v senátu zavražděn diktátor Gaius Julius Caesar. Jeho přívrženec Marcus Antonius a adoptivní synovec Gaius Octavius však v následné občanské válce spiklence porazili. Následovnictví bylo poté svěřeno Octaviovi, který se stal císařem Oktaviánem. Marcus Antonius tedy spojil své síly s egyptskou královnou Kleopatrou a s pomocí jejího bohatství doufal v ovládnutí Říma. V následné válce byl ovšem Oktaviánem poražen a spáchal spolu s Kleopatrou sebevraždu. 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: archiv autorky

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Sibiř je dalším regionem, který tvrdě pociťuje dopady změny klimatu.

Věda

Jed Giulie Tofany prý byl bez chuti a zápachu, takže ho oběť v nápoji či pokrmu nepoznala. Kateřina Medicejská (vpravo) zase využila svatbu své dcery, na níž se sjelo množství lidí, k masakru protestantů.

Zajímavosti

Nově objevená skvrna se nalézá poblíž slavné Velké rudé skvrny Jupiteru.

Vesmír

Základní jednotkou je u dželad „rodina“ tvořená jedním samcem a několika samicemi

Příroda

Legendární německé „hakly“ našly uplatnění i v poválečné čs. armádě. Na snímku rekonstrukce bojů.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907