Chytrý telefon bez baterie? Vědci na tom už pracují

01.07.2017 - Stanislav Mihulka

Baterie představují u dnešní chytrých telefonů nepříjemně omezující součást. Dost možná se budoucí telefony obejdou i bez nich

Chytrý telefon -<p>Telefony se prozatím bez baterie neobejdou</p>
Chytrý telefon -

Telefony se prozatím bez baterie neobejdou


Reklama

Kdo prodává baterie, je za vodou. Potřebuje je každý. A pokrok v technologiích baterií postupuje jenom velmi ztuha. Co kdyby ale telefony žádnou baterii nepotřebovaly?

Právě toho by rádi docílili vědci Washingtonovy univerzity. Pracují na technologii, která využívá energii z rádiových vln pomocí tzv. zpětného rozptylu. Tyto vlny prostupují svět všude kolem nás a jejich energie obvykle jen tak vyšumí.

TIP: Bez baterie: Nový implantát používá jako elektrolyt tělní tekutiny

Zařízení je teprve ve vývoji, ale už v podstatě funguje. Vědci už z telefonu bez baterie zavolali na běžný mobilní telefon. Používají k tomu analogovou komunikaci, protože konverze lidské řeči na digitální signál spotřebuje velké množství energie. Těšíte se už na telefony bez baterií?

  • Zdroj textu:

    Wired

  • Zdroj fotografií: CC0 Public Domain

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Spisovatel pečlivě budoval svou image dobrodruha. Vpravo Karel May (1842–1912) jako Old Shatterhand, vlevo na snímku z roku 1905.

Zajímavosti

Červené světlo pomáhá stárnoucím očím

Věda

Ledoví obři Uran a Neptun

Vesmír

Na sklonku života pobýval Václav Eusebius v Roudnici nad Labem.

Historie

Původně Messerschmitt Bf 109, později Avia S-199, která se v roce 1948 dostala do Izraele a bojovala v izraelsko-arabských válkách

Válka

Horal každým coulem

Symbolem horolezectví a života ve vyšších nadmořských výškách by mohl být jak divoký (Bos mutus) a jeho domestikovaná forma jak domácí (Bos grunniens)Tento mohutný sudokopytník s dlouhou srstí obývá oblasti střední Asie a žije v nadmořských výškách až kolem 5 500 metrů nad mořem (nepotvrzené údaje uvádí i 6 100 m n. m.). Díky velmi dobře tepelně izolující srsti a mnoha dalším adaptacím pro život na vysokohorských loukách a náhorních plošinách byl tento druh skotu ceněn již ve starověku. Dodnes je domestikovaná forma jaka využívána šerpy k vynášení zavazadel horolezcům v Himálaji. Jak přitom není žádný střízlík – velcí samci přesahují hmotnost jedné tuny a v plecích mohou dosáhnout výšky 2,2 metru. Samice jsou v porovnání se samci asi o třetinu menší. Také domestikovaní jaci zdaleka nedosahují velikosti svých divokých předků, samci váží maximálně 580 kilogramů.

„Nízkohorská“ nemoc

Mezi adaptace, které jakům umožňují obývat nehostinné prostředí vysokých horstev, patří celkově větší plíce a srdce, než jaké má skot žijící v nížinách. Tito kopytníci mají také lepší schopnost přenosu kyslíku v krvi díky fetálnímu hemoglobinu, který u nich zůstává aktivní po celý život. Jaci jsou tak dobře přizpůsobeni svému prostředí, že v nížinách poměrně rychle hynou! Ohrožují je zde běžné nemoci a teploty nad 15 °C.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907