Čtení mysli: Nový implantát překládá myšlenky do srozumitelné řeči

28.04.2019 - Stanislav Mihulka

Vědci a lékaři se dlouhá desetiletí snaží vytvořit zařízení, které by přečetlo lidské myšlenky a přeložilo je do normální řeči. Nyní se zdá, že jejich úsilí bylo korunováno úspěchem

<p>Mozkový implantát, který čte myšlenky a dokáže je tlumočit.</p>

Mozkový implantát, který čte myšlenky a dokáže je tlumočit.


Reklama

Týmu amerických odborníků se podařil význaný průlom. S pomocí speciálních implantátů vložených přímo do mozku se jim podařilo dekódovat mozkovou aktivitu, která souvisí s pohyby jazyka, rtů, čelistí a hrtanu během mluvení.

Když pak badatelé propojili tyto tělesné pohyby se skutečnými zvuky řeči, mohli vytvořit simulátor lidských „mluvidel“. Do simulátoru poté posílali signály přečtené implantáty v mozku a simulátor mluvil přesně tak, jak by mluvil člověk, jehož myšlenky zařízení četlo.

TIP: Mozkový implantát velikosti sponky pro ovládání přístrojů myslí

Kde vzít dobrovolníky, kteří by si nechali kvůli výzkumu vložit implantáty přímo do mozku? Tak, jak je v podobných případech běžné, i tentokrát vědci využili pacienty, kteří stejně musí mít v mozku implantáty. Šlo o pět lidí s epilepsií, jimž lékaři pomocí implantátů sledovali mozkovou aktivitu během jejich záchvatů. Vědci je prostě jenom nechali číst předem zvolené věty a nahrávali si aktivitu v řečovém centru mozku.

Nová technologie dokáže tlumočit myšlenky souvislými větami. Pokud se ji podaří převést do podoby praktických aplikací, velmi významným způsobem to zlepší kvalitu života lidí, kteří z různých důvodů nemohou mluvit. Ztráta schopnosti mluvit přitom může postihnout pacienty s poraněním mozku, mrtvicí nebo třeba s některou neurodegenerativní chorobou, jako je třeba parkinsonova choroba.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907