Čtveřice dobrovolníků nastoupila rok trvající simulovanou marsovskou misi

V Johnsonově středisku NASA odstartovala roční mise simulovaného pobytu astronautů na Marsu. První fáze experimentu se účastní čtveřice dobrovolníků.

06.07.2023 - Martin ReichmanPrvní fáze mise CHAPEA (Crew Health and Performance Exploration Analog), která odstartovala na konci června, potrvá 378 dnů. Čtveřice dobrovolníků si během ní vyzkouší, jaké to je strávit rok v izolovaném prostředí na povrchu Marsu. Účastníci experimentu budou trávit čas v habitatu Mars Dune Alpha vytvořeném pomocí 3D tisku v Johnsonově středisku NASA v Houstonu. Technologie 3D tisku nebyla pro experiment zvolena náhodou – NASA očekává, že i budoucí marsovští osadníci budou využívat 3D tisk pro výstavbu vlastních obydlí.

Prázdniny na Marsu

Habitat Mars Dune Alpha má celkovou výměru 1 700 čtverečních stop (160 metrů čtverečních) a zahrnuje čtyři samostatné ložnice, část vyhrazenou pro experimenty a zdravotnickou část, společné prostory, kuchyňskou část a oddíl sloužící k pěstování rostlin.

Stísněný prostor nebude pro čtveřici dobrovolníků jedinou výzvou. Vypořádat se budou muset i s řadou „nečekaných situací“, které jim NASA připravila. Ty mají zahrnovat například omezení zdrojů, selhání zařízení a další nesnáze technického i sociálního rázu.

TIP: Snídaně na Marsu: Proč bude výroba jídla na rudé planetě problém?

NASA počítá se třemi fázemi mise CHAPEA – druhá část má odstartovat na počátku léta 2025 a třetí na počátku roku 2026. Každé z fází experimentu se má účastnit čtveřice astronautů. Současnou posádku tvoří lékařka a velitelka mise Kelly Hastonová, palubní inženýr Ross Brockwell, lékař Nathan Jones a mikrobioložka Anca Selariu.


Další články v sekci