Další milník pro Ingenuity: Marsovský dron překonal osm kilometrů

Marsovský dron Ingenuity překonal další milník – nad povrchem rudé planety dokázal urazit již více než osm kilometrů

27.01.2023 - Martin ReichmanV pořadí již 40. let marsovského dronu Ingenuity se uskutečnil 19. ledna během jeho 681. solu (marsovského dne). Dron při něm během 92sekundového letu překonal vzdálenost 178 metrů. Celkově již Ingenuity nad rudou planetou nalétal 8 008 metrů a ve vzduchu strávil více než hodinu.

Zatím poslední let byl zajímavý i z jiného pohledu – Ingenuity při něm zdolal zatím největší převýšení. Rozdíl mezi místem startu a místem přistání činil 16,7 metru. Dosavadní rekord patřil zápisu z loňského března, kdy přeletem nad oblastí Séítah zvládl převýšení 11,8 metru.

TIP: Co nám tají rudá planeta? Rozhovor s geofyzikem z Akademie věd

Čile k světu se má i Ingenuityho parťák rover Perseverance, který se nyní věnuje hlavně odkládání titanových kontejnerů se vzorky, které během své vědecké pouti po povrchu Marsu již shromáždil. Tyto vzorky nejsou určené pro návrat na Zemi, nýbrž mají posloužit jako záloha pro případ, že by se roveru nepodařilo předat primární várku přistávacímu modulu Mars Ascend Vehicle. Na povrch již rover zvládl odložit 10 titanových kontejnerů. Kromě „zálohování“ ale Perseverance nezapomíná ani na „parádu“ a 20. ledna si prostřednictvím své kamery WATSON pořídil efektní selfie.

Selfie roveru Perseverance složené z 56 snímků pořízených kamerou WATSON. (foto: NASA/JPL-Caltech/MSSSCC BY 4.0)


Další články v sekci