U drtivé většiny savců se rozmnožovací cyklus během roku dělí pouze na období říje a „klidu“. U kterých zvířat funguje cyklická menstruace?
Nejedna žena si stěžuje na problémy související s menstruačním cyklem, jež často zahrnují bolesti břicha, křeče či změny nálad. Nedojde-li k otěhotnění, uvolní se z dělohy každý měsíc neoplozené vajíčko spolu se sliznicí, což doprovází několikadenní krvácení. V živočišné říši však člověk představuje v daném ohledu unikát: U drtivé většiny savců se rozmnožovací cyklus během roku dělí pouze na období říje a „klidu“. V první zmíněné fázi sice dochází k uvolnění vajíčka a k nárůstu podpůrné tkáně, pokud však samice nezabřezne, děložní sliznice se vstřebá. Nový folikul pak začne opět dozrávat po uplynutí různě dlouhé doby, v závislosti na živočišném druhu.
TIP: Trpělivé matky: Které zvíře má nejdelší březost?
Výjimku tvoří pouze někteří vyšší primáti: Cyklickou menstruaci zaznamenali zoologové u deseti druhů, například goril, orangutanů či šimpanzů. Měsíční krvácení se podle všeho objevuje také u čtyř druhů netopýrů i drobných hmyzožravých bércounů. Na rozdíl od lidí však zvířecí samice zůstávají potenciálně plodné po celý život, a netýká se jich tedy klimakterium.
Rovněž zde ovšem platí několik výjimek: Jak nedávno zjistili badatelé z univerzit v Exeteru a Yorku, příznaky menopauzy prožívají i někteří ozubení kytovci – zatím se prokázala u kosatek, kulohlavců, běluh a narvalů.
VědaÚlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris Vandevorst, CC BY 4.0)
HistorieStalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)
VesmírSimulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. Dagnello, CC BY-SA 4.0)
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)