Trpělivé matky: Které zvíře má nejdelší březost?

22.08.2021 - Barbora Jelínková


Reklama

Devítiměsíční těhotenství se zdá mnoha nastávajícím rodičům dlouhé, ovšem ve srovnání s jinými velkými savci jde pořád o relativně únosné číslo. Například sloni si musejí na narození potomka počkat bezmála dva roky, konkrétně 22 měsíců. Ovšem za rekordmana živočišné říše se v daném ohledu považuje žralok límcový (Chlamydoselachus anguineus).

TIP: Údery života: Je délka života skutečně vyměřena počtem úderů srdce?

Samice zmíněné hlubinné paryby, která se řadí mezi „živoucí fosilie“, zůstávají březí 42 měsíců neboli 3,5 roku. Zoologové to vysvětlují extrémně nízkými teplotami, jež panují v hlubinách – ty zpomalují metabolismus, a tudíž i vývoj rostoucího mláděte.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907