Dánští vědci přišli s odpovědí, proč riziko vzniku rakoviny s věkem stoupá

06.03.2018 - Kateřina Helán Vašků


Reklama

Lidské tělo neodvratně stárne, přičemž zhruba po 55. roce života se začne zhoršovat kondice DNA, a riziko vzniku rakoviny tak roste. S tímto závěrem přišel mezinárodní výzkum pod vedením vědců z dánského Statens Serum Institut, který nedávno provedl komplexní genetickou studii s více než 50 tisíci účastníky. 

„Studie ukázala, že naše těla jsou výbornými opraváři DNA zhruba do pětapadesáti let,“ vysvětlil Mads Melbye, jenž stál v čele projektu. Do té doby dokáže tělo poškozené buňky opravovat. Pokud se však „servis“ nedaří, může kolem buňky vzniknout celá skupina dalších, jejichž DNA se od ostatních buněk v těle mírně liší. Zmíněný zmutovaný typ je známý jako „buněčný klon“ či „buněčná řada“ a s věkem těchto „zranění“ přibývá. Mohou pak vytvořit tzv. mozaiku, jež naznačuje, že by mohla propuknout nemoc. 

Účastníci zmíněné studie do 55 let věku neměli mozaiku – čili víc než jednu buněčnou řadu – ani v polovině případů, u starších jedinců však číslo strmě narůstalo. Po překročení uvedené věkové hranice už tedy tělo nedokáže mutacím a vzniku klonů „cizích“ buněk zabránit, takže se pravděpodobnost vzniku rakoviny zvyšuje.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ocenění za chemii si odnesl japonský tým, jenž vyzkoumal, že pětileté dítě denně vyprodukuje až půl litru slin.

Zajímavosti

Apačský náčelník a šaman Geronimo se dožil 79 let. Zemřel 17. února 1909 na zápal plic. Způsobil si ho sám, neboť značně opilý spadl z koně do ledové vody a nastydl. 

Historie

Šéf NASA Jim Bridenstine představuje nové skafandry.

Vesmír

Slabě pancéřované tančíky PzKpwf I vyzbrojené pouze kulomety nevyhovovaly už na počátku druhé světové války

 

Válka

Některé ledovce vypouštějí do okolí chlor-36

Věda

Mladá samice přistává na suchou jalovcovou větev trčící nad údolí. Ne zcela vybarvené letky v křídlech jsou znakem mladého ptáka.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907