Dánští vědci přišli s odpovědí, proč riziko vzniku rakoviny s věkem stoupá

06.03.2018 - Kateřina Helán Vašků


Reklama

Lidské tělo neodvratně stárne, přičemž zhruba po 55. roce života se začne zhoršovat kondice DNA, a riziko vzniku rakoviny tak roste. S tímto závěrem přišel mezinárodní výzkum pod vedením vědců z dánského Statens Serum Institut, který nedávno provedl komplexní genetickou studii s více než 50 tisíci účastníky. 

„Studie ukázala, že naše těla jsou výbornými opraváři DNA zhruba do pětapadesáti let,“ vysvětlil Mads Melbye, jenž stál v čele projektu. Do té doby dokáže tělo poškozené buňky opravovat. Pokud se však „servis“ nedaří, může kolem buňky vzniknout celá skupina dalších, jejichž DNA se od ostatních buněk v těle mírně liší. Zmíněný zmutovaný typ je známý jako „buněčný klon“ či „buněčná řada“ a s věkem těchto „zranění“ přibývá. Mohou pak vytvořit tzv. mozaiku, jež naznačuje, že by mohla propuknout nemoc. 

Účastníci zmíněné studie do 55 let věku neměli mozaiku – čili víc než jednu buněčnou řadu – ani v polovině případů, u starších jedinců však číslo strmě narůstalo. Po překročení uvedené věkové hranice už tedy tělo nedokáže mutacím a vzniku klonů „cizích“ buněk zabránit, takže se pravděpodobnost vzniku rakoviny zvyšuje.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky s mamuty před stavbou nového letiště v Santa Lucíi.

Věda

Kuba říká…

Američané jsou přesvědčení, že hra „Simon říká patří k jejich kulturnímu dědictví. A Angličané kontrují, že rozhodně vznikla u nich. Jasně se v ní přece hovoří o muži jménem Simon de Montfort, který v bitvě u Lewes v roce 1264 polapil krále Jindřicha III. i jeho syna, a proto „vydával rozkazy celé zemi“. Po nějaký čas tehdy platilo, že co říká Simon, má stejnou váhu jako slova krále.

Nebojte, Britové nemají patent na všechny hloupé hry. Stejný design, při kterém vedoucí postava hry předkládá nejrůznější úkoly ostatním hráčům a ti je musí plnit (ovšem jen za předpokladu, „že to říká Simon“, jinak by je to diskvalifikovalo), je totiž důvěrně známý po celém světě. Česká varianta „Kuba říká“ sice nezní zrovna původně, ale turecké Yakup der ki nebo vietnamské Tôi báo už působí vcelku originálně.

Kořeny těchto her totiž sahají rozhodně dál, než aby se daly považovat za důsledek nějaké středověké třenice mezi anglickými barony. Portugalským a norským dětem při této hře rozkazuje Král, španělským Kozel, japonským Kapitán lodě, francouzským Jacques, čínským Učitel a německým Kommando Pimperle.

Historie
Zajímavosti

Výtrysk černé díry systému MAXI J1820+070 na snímku observatoře Chandra

Vesmír

Stroj v dražbě je uchován v dřevěném kufříku a na první pohled připomíná psací stroj. Odhadovaná cena jednoho z mála zachovaných strojů se pohybuje mezi 30 a 40 tisíci eur.

Zajímavosti

Nosorožec černý (Diceros bicornis) – všimněte si protáhlého horního pysku.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907