Dávný předek: Nejstarší známý ještěr pochází z italských Alp

01.06.2018 - Stanislav Mihulka

Megachirella byla ctihodnou matkou všech dnešní ještěrů a hadů

<p>Scéna z oblasti dnešních Dolomitů, před cca 240 miliony let</p>

Scéna z oblasti dnešních Dolomitů, před cca 240 miliony let


Reklama

Ve středním triasu, asi před 240 miliony let žila Megachirella, plaz o velikosti chameleona. Vědci důkladně proskenovali pozůstatky tohoto tvora a zjistili, že to byl nejstarší známý šupinatý plaz, pradávný příbuzný dnešních ještěrů a hadů. Doposud jsme měli za to, že šupinatí plazi jsou asi o 70 milionů let mladší. Teď se zdá, že se objevili bezprostředně po a možná i těsně před největším vymíráním všech dob, které proběhlo na konci permu, před 252 miliony let.

Fosilie megachirelly byla objevena už před 20 lety, kdy ji našli v Dolomitech, v severovýchodní Itálii. Jak už to ale v podobných případech bývá, vědci odhalili skutečný význam nálezu až po mnoha letech.

TIP: Starý trik: Ještěři mohli odhazovat ocas již v prvohorách, před 289 miliony let

Tentokrát ovšem nešlo o žádnou náhodu. Paleontologové strávili stovky dní ve více než 50 muzeích a univerzitách, kde studovali fosilie i dnes žijící zástupce šupinatých plazů. Cílem jejich úsilí bylo lépe pochopit ranou evoluci těchto živočichů. A přitom narazili na megachirellu, která se pro ně stala sladkou odměnou za námahu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Nature

  • Zdroj fotografií: Davide Bonadonna

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907