Dobře organizovaní lovci: Skupinový lov asijských kun charza

Asijské kuny charzy jsou aktivní především ve dne, ačkoli byl zaznamenán i jejich noční pohyb. Na rozdíl od většiny lasicovitých (kunovitých) šelem nejsou samotáři a často byly pozorovány ve skupinách dvou až tří jedinců, které společně i loví

25.10.2023 - Marek Telička



Charza žlutohrdlá (Martes flavigula) je šelma, která patří do čeledi lasicovitých (Mustelidae). Je nápadně podobná naší kuně lesní (Martes martes), s níž sdílí i stejný rod (Martes). Na dotvrzení blízké příbuznosti nese alternativní české jméno kuna charza.

Od příbuzných rodů kun se charza na první pohled liší zbarvením, zejména žlutou kožešinou v oblasti krku. Zároveň jde o relativně velký druh s robustní stavbou těla. Dospělí samci měří zhruba 50 až 70 centimetrů a jejich hmotnost se pohybuje od 2,5 do 5,5 kilogramů. Vzrůst samiček je asi o 15 % menší.

Organizovaní lovci

Malé skupiny kun se pouští společně do lovu a zvyšují tím svoji šanci na lovecký úspěch. Většinou se pohybují po zemi, ale dokážou se přesunovat i ve větvích stromů a v případě potřeby přeskočit mezi stromy na značné vzdálenosti (údajně až 9 metrů).

Tyto všežravé šelmy jsou typičtí oportunisté, kteří vezmou zavděk potravou, která je na daném místě a v konkrétní čas k dispozici. V severní části regionu svého výskytu dokážou ve skupinkách ulovit i kabary, kteří se podobají menším jelenům. Kořist často zaženou na zmrzlé řeky nebo hladinu jezer, kde mají s jejím udoláním méně práce. Jinak většinou loví malé savce, jako jsou veverky, zajíci nebo drobní hlodavci. Zaměřují se i na ptáky, hmyz, ořechy nebo ovoce.


Další články v sekci