Dobře organizovaní lovci: Skupinový lov asijských kun charza

28.02.2020 - Marek Telička

Asijské kuny charzy jsou aktivní především ve dne, ačkoli byl zaznamenán i jejich noční pohyb. Na rozdíl od většiny lasicovitých (kunovitých) šelem nejsou samotáři a často byly pozorovány ve skupinách dvou až tří jedinců, které společně i loví

<p>O charze žlutohrdlé je známo, že se nebojí lidí. Pokud ve volné přírodě narazí i na hlučnou a početnou skupinu, dává si na útěk dost času a zvědavě příchozí pozoruje. Zřejmě proto se o ní rozšířilo přesvědčení, že se dá snadno ochočit.</p>

O charze žlutohrdlé je známo, že se nebojí lidí. Pokud ve volné přírodě narazí i na hlučnou a početnou skupinu, dává si na útěk dost času a zvědavě příchozí pozoruje. Zřejmě proto se o ní rozšířilo přesvědčení, že se dá snadno ochočit.


Reklama

Charza žlutohrdlá (Martes flavigula) je šelma, která patří do čeledi lasicovitých (Mustelidae). Je nápadně podobná naší kuně lesní, s níž sdílí i stejný rod (Martes). Na dotvrzení blízké příbuznosti nese alternativní české jméno kuna charza.

Od příbuzných rodů kun se charza na první pohled liší zbarvením, zejména žlutou kožešinou v oblasti krku. Zároveň jde o relativně velký druh s robustní stavbou těla. Dospělí samci měří zhruba 50 až 70 centimetrů a jejich hmotnost se pohybuje od 2,5 do 5,5 kilogramů. Vzrůst samiček je asi o 15 % menší.

Malé skupiny kun se pouští společně do lovu a zvyšují tím svoji šanci na lovecký úspěch. Většinou se pohybují po zemi, ale dokážou se přesunovat i ve větvích stromů a v případě potřeby přeskočit mezi stromy na značné vzdálenosti (údajně až 9 metrů).

TIP: Dokonalí lovci: Tři dny s tuláky plání psy hyenovitými

Tyto všežravé šelmy jsou typičtí oportunisté, kteří vezmou zavděk potravou, která je na daném místě a v konkrétní čas k dispozici. V severní části regionu svého výskytu dokážou ve skupinkách ulovit i kabary, kteří se podobají menším jelenům. Kořist často zaženou na zmrzlé řeky nebo hladinu jezer, kde mají s jejím udoláním méně práce. Jinak většinou loví malé savce, jako jsou veverky, zajíci nebo drobní hlodavci. Zaměřují se i na ptáky, hmyz, ořechy nebo ovoce.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V Zoo Praha se narodilo mládě slona indického.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907