Humanitární skládačka Pouncer: Nový způsob pomoci obětem katastrof a válek

26.09.2016 - Stanislav Mihulka

Bezpilotní dron Pouncer umí na nebezpečná místa dopravit humanitární pomoc. Tím ale jeho využití zdaleka nekončí

Pouncer -<p>Drony Pouncer mohou být vypouštěny z transportních letounů C-130 Hercules</p>
Pouncer -

Drony Pouncer mohou být vypouštěny z transportních letounů C-130 Hercules


Reklama

Zásobování lidí postižených válkami nebo přírodními katastrofami dnes závisí na shazování pomoci z letadel. Jde o poměrně nepřesný způsob dopravy, který je navíc vázaný na dobré počasí.

Společnost Windhorse Aerospace proto vyvinula bezpilotní dron Pouncer, který může vlastními silami přistát na požadovaném místě. Po přistání jej lze rozebrat a samotný dron následně využít k dalším účelům

Pouncer má dutá křídla a trup, který lze napěchovat jídlem, vodou a léky. Plastová křídla a trup je možné využít pro stavbu úkrytu a dřevěná kostra letounu může posloužit jako palivo na oheň.

TIP: Bezpilotní záchranáři. V Izraeli otestovali autonomní záchranný dron AirMule

Tento dron je navržen pro situace, v nichž nefunguje nebo je výrazně omezena komunikace, cesty, silnice i železnice byly zničeny, nebo jsou neprůjezdné a letecká doprava přímo na místo určení by byla příliš nebezpečná. Drony Pouncer by mohly být vypouštěny z letounu C-130 Hercules, v maximální výšce 7 600 metrů. Z této výšky Pouncer dopraví pomoc až do vzdálenosti 100 kilometrů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Windhorse Aero

  • Zdroj fotografií: Windhorse Aero

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Počet sebevražd je stále vysoký

Věda

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír

Afgánská kvalita 

Heroin sice patří k opioidům z předchozí skupiny a je odvozen od morfinu, ale jeho příběh je trochu jiný. Jeho užívání má předlouhou historii, včetně „legální fáze“, kdy byl volně podáván jako dětský lék proti kašli. Riziko vytvoření závislosti je prakticky stoprocentní, často jako navazující fáze po předchozím zneužívání opioidů. Neméně extrémní rizika nese zneužívání heroinu pro individuální zdraví, a to vysokou mortalitou uživatelů – ať už skrze předávkování, infekce, selhání srdce, onemocnění ledvin, jater a záněty žaludku.

V současnosti je heroin celospolečensky závadnou drogou, především kvůli tomu, jak masivní sítě organizovaného zločinu stojí za jeho výrobou, pašováním a distribucí. Jen pro zajímavost: Přibližně 95 % současné produkce heroinu vzniká v Afghánistánu. Počty závislých se vzhledem k ilegální podstatě heroinu těžko odhadují (asi 3–7 milionů), počty předávkovaných/mrtvých se pohybují okolo 530 000 (v roce 2017). (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Vesmír

Sopranistka Jindřiška Rettigová (1813–1854).

Historie

Gotthard Heinrici (vpravo) se těšil respektu ze strany spolubojovníků i Spojenců a platil za mistra defenzivy.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907