Dusot kopyt a krev na dlažbě: V Pamploně odstartoval běh s býky

Ve španělské Pamploně právě v těchto dnech vrcholí každoroční kontroverzní slavnost Encierro, neboli běh s býky

11.07.2016 - Martin ReichmanBěh s býky je tradiční součástí oslav svátku svatého Fermína, které se v Pamploně konají od 16. století. Původ této tradice je veskrze prostý – v dávných časech honci časně z rána hnali býky uličkami Pamplony k řezníkovi nebo na koridu. Na počátku 20. století se z transportu dobytka stal adrenalinový sport – mladíci, ukazující svou odvahu, se přidávali k procesí býků se špičatými rohy. Postupem času se z Encierro stala masová atrakce, která každoročně do Pamplony přiláká až milion návštěvníků z celého světa.

875 metrů adrenalinového šílenství

Samotné běhy se konají osm dnů – vždy v osm hodin ráno vyrazí na trasu dlouhou 875 metrů šest býků a několik vodících volů, na které čeká v úzkých uličkách početný dav mozos – tedy běžců. Cílem běhu není doběhnout na konec trasy, to ostatně ani není vzhledem k množství běžců (každého běhu se jich účastní okolo 2 tisíc) a rychlosti běhu zvířat možné. Jde o to utéci před býkem, dostat se do nejtěsnější blízkosti jeho rohů a bleskurychle zmizet z jeho dosahu. 

Přestože vše vypadá poměrně dramaticky, od roku 1910 přišlo přímo při bězích o život „jen“ 16 lidí. Poslední obětí býka se stal v roce 2009 sedmadvacetiletý Daniel Jimeno Romero. Pochopitelně při bězích není nouze o zranění a často jde o zranění velmi vážná. Zvířata váží okolo 600 kilogramů a jejich špičaté rohy měří okolo 20 centimetrů. Smrtelná zranění jsou ale spíše výjimkou.

  • Zdroj textu

    sanfermin.com

  • Zdroj fotografií

    Profimedia, sanfermin.com


Další články v sekci