Dusot kopyt a krev na dlažbě: V Pamploně odstartoval běh s býky

11.07.2016 - Martin Reichman

Ve španělské Pamploně právě v těchto dnech vrcholí každoroční kontroverzní slavnost Encierro, neboli běh s býky


Reklama

Běh s býky je tradiční součástí oslav svátku svatého Fermína, které se v Pamploně konají od 16. století. Původ této tradice je veskrze prostý – v dávných časech honci časně z rána hnali býky uličkami Pamplony k řezníkovi nebo na koridu. Na počátku 20. století se z transportu dobytka stal adrenalinový sport – mladíci, ukazující svou odvahu, se přidávali k procesí býků se špičatými rohy. Postupem času se z Encierro stala masová atrakce, která každoročně do Pamplony přiláká až milion návštěvníků z celého světa.

875 metrů adrenalinového šílenství

Samotné běhy se konají osm dnů – vždy v osm hodin ráno vyrazí na trasu dlouhou 875 metrů šest býků a několik vodících volů, na které čeká v úzkých uličkách početný dav mozos – tedy běžců. Cílem běhu není doběhnout na konec trasy, to ostatně ani není vzhledem k množství běžců (každého běhu se jich účastní okolo 2 tisíc) a rychlosti běhu zvířat možné. Jde o to utéci před býkem, dostat se do nejtěsnější blízkosti jeho rohů a bleskurychle zmizet z jeho dosahu. 

Přestože vše vypadá poměrně dramaticky, od roku 1910 přišlo přímo při bězích o život „jen“ 16 lidí. Poslední obětí býka se stal v roce 2009 sedmadvacetiletý Daniel Jimeno Romero. Pochopitelně při bězích není nouze o zranění a často jde o zranění velmi vážná. Zvířata váží okolo 600 kilogramů a jejich špičaté rohy měří okolo 20 centimetrů. Smrtelná zranění jsou ale spíše výjimkou.

  • Zdroj textu:

    sanfermin.com

  • Zdroj fotografií: Profimedia, sanfermin.com

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hans Christian Andersen proslul jako autor dětských pohádek, sám ale trpěl nejrůznějšími fóbiemi.

Historie
Věda

Současná podoba RMC v afghánských misích.

Válka

Káně rousná (Buteo lagopus) má rozpětí křídel až 140 cm a bělavější zbarvení než naše káně lesní (Buteo buteo).

Příroda

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907