Dvorní malíř španělského krále: Diega Velázqueze proslavil obraz Dvorní dámy

02.08.2020 - Jan Čurda

Obraz blonďaté infantky Margarity se stal Velázquezovým vrcholným dílem, které ho katapultovalo mezi nejslavnější španělské malíře

<p><strong>Dvorní dámy</strong> (španělsky Las Meninas) je obraz z roku 1656 od Diega Velázqueze – nejznámější z jeho tvorby a zároveň považovaný za jeho vrcholné dílo. Zobrazuje dvorní dámy v jednom z pokojů madridského královského paláce. Hlavní postavou obrazu je pětiletá princezna <strong>Margareta – Markéta Habsburská</strong>, zachycený malíř je autoportrétem samotného <strong>Velázqueze.</strong></p>

Dvorní dámy (španělsky Las Meninas) je obraz z roku 1656 od Diega Velázqueze – nejznámější z jeho tvorby a zároveň považovaný za jeho vrcholné dílo. Zobrazuje dvorní dámy v jednom z pokojů madridského královského paláce. Hlavní postavou obrazu je pětiletá princezna Margareta – Markéta Habsburská, zachycený malíř je autoportrétem samotného Velázqueze.


Reklama

Nejvýznamnější osobností španělského malířství v 17. století byl skvělý portrétista královské rodiny Diego Rodríguez de Silva y Velázquez (1599–1660). Kromě portrétů maloval také výjevy z ulic – nosiče vody či žebráky. Narodil se v rodině váženého lékaře a dostalo se mu kvalitního vzdělání. Malířství se učil v rodné Seville, kde se stal také členem malířského cechu.

Na královském dvoře

Zlom v jeho kariéře nastal roku 1622, kdy odešel do Madridu a podařilo se mu zde získat místo dvorního malíře. Král Filip IV. byl s Velázquezovými portréty natolik spokojen, že mu přidělil tři sta dukátů na přestěhování rodiny do Madridu a plat dvacet dukátů měsíčně. V roce 1628 přijel do Madridu jako vyslanec Peter Paul Rubens, který se stal Velázquezovým dobrým přítelem. Rubens také přítele přesvědčil, aby navštívil Itálii, kde se seznámil s díly starých italských mistrů. Tuto cestu platil král, stejně jako druhou v roce 1649. Důvodem byla Filipova touha založit ve Španělsku bohatou uměleckou sbírku. Velázquez v Římě získal portrétní zakázku papeže Inocence X.

TIP: Vědci našli místo, kde van Gogh namaloval svůj poslední obraz

Ve službách krále Filipa IV. namaloval mnoho významných portrétů královské rodiny. V roce 1656 Velázquez namaloval svůj nejslavnější obraz Dvorní dámy (Las Meninas), na kterém zachytil infantku Margaritu, nejstarší dceru Marie-Anny Rakouské a pozdější manželku císaře Leopolda I. Habsburského. Toto dílo se stalo jedním z Velázqueových pokladů hlavně díky mnoha pohledům a jakémusi tajemství, které vyzařuje. Obraz je dnes uložen v madridské galerii Prado. Za své služby byl Velázquez v roce 1659 odměněn řádem sv. Jakuba. Je považován za jednoho z největších portrétistů všech dob, který svou tvorbou ovlivnil celou řadu nastupujících generací malířů. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907