Dvorní malíř španělského krále: Diega Velázqueze proslavil obraz Dvorní dámy

02.08.2020 - Jan Čurda

Obraz blonďaté infantky Margarity se stal Velázquezovým vrcholným dílem, které ho katapultovalo mezi nejslavnější španělské malíře

<p><strong>Dvorní dámy</strong> (španělsky Las Meninas) je obraz z roku 1656 od Diega Velázqueze – nejznámější z jeho tvorby a zároveň považovaný za jeho vrcholné dílo. Zobrazuje dvorní dámy v jednom z pokojů madridského královského paláce. Hlavní postavou obrazu je pětiletá princezna <strong>Margareta – Markéta Habsburská</strong>, zachycený malíř je autoportrétem samotného <strong>Velázqueze.</strong></p>

Dvorní dámy (španělsky Las Meninas) je obraz z roku 1656 od Diega Velázqueze – nejznámější z jeho tvorby a zároveň považovaný za jeho vrcholné dílo. Zobrazuje dvorní dámy v jednom z pokojů madridského královského paláce. Hlavní postavou obrazu je pětiletá princezna Margareta – Markéta Habsburská, zachycený malíř je autoportrétem samotného Velázqueze.


Reklama

Nejvýznamnější osobností španělského malířství v 17. století byl skvělý portrétista královské rodiny Diego Rodríguez de Silva y Velázquez (1599–1660). Kromě portrétů maloval také výjevy z ulic – nosiče vody či žebráky. Narodil se v rodině váženého lékaře a dostalo se mu kvalitního vzdělání. Malířství se učil v rodné Seville, kde se stal také členem malířského cechu.

Na královském dvoře

Zlom v jeho kariéře nastal roku 1622, kdy odešel do Madridu a podařilo se mu zde získat místo dvorního malíře. Král Filip IV. byl s Velázquezovými portréty natolik spokojen, že mu přidělil tři sta dukátů na přestěhování rodiny do Madridu a plat dvacet dukátů měsíčně. V roce 1628 přijel do Madridu jako vyslanec Peter Paul Rubens, který se stal Velázquezovým dobrým přítelem. Rubens také přítele přesvědčil, aby navštívil Itálii, kde se seznámil s díly starých italských mistrů. Tuto cestu platil král, stejně jako druhou v roce 1649. Důvodem byla Filipova touha založit ve Španělsku bohatou uměleckou sbírku. Velázquez v Římě získal portrétní zakázku papeže Inocence X.

TIP: Vědci našli místo, kde van Gogh namaloval svůj poslední obraz

Ve službách krále Filipa IV. namaloval mnoho významných portrétů královské rodiny. V roce 1656 Velázquez namaloval svůj nejslavnější obraz Dvorní dámy (Las Meninas), na kterém zachytil infantku Margaritu, nejstarší dceru Marie-Anny Rakouské a pozdější manželku císaře Leopolda I. Habsburského. Toto dílo se stalo jedním z Velázqueových pokladů hlavně díky mnoha pohledům a jakémusi tajemství, které vyzařuje. Obraz je dnes uložen v madridské galerii Prado. Za své služby byl Velázquez v roce 1659 odměněn řádem sv. Jakuba. Je považován za jednoho z největších portrétistů všech dob, který svou tvorbou ovlivnil celou řadu nastupujících generací malířů. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2019 využilo průplav přes pět tisíc tankerů a podobný počet dalších nákladních lodí.

Cestování
Revue

Jupiterův měsíc Ganymed. Podle vědců se na jeho povrchu nachází největší známý impaktní kráter ve Sluneční soustavě.

Vesmír

Tasmánský čert, ďábel medvědovitý

Věda

Duby patří k dlouhověkým stromům, které od nepaměti podněcovaly lidskou fantazii. Při jejich košaté mohutnosti se není čemu divit (Foto: Shutterstock)

Příroda

Karel IV. se synem Václavem a synovcem Joštem

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907