Vědci našli místo, kde van Gogh namaloval svůj poslední obraz

29.07.2020 - Martin Reichman

Vědcům se 130 let po smrti malíře Vincenta van Gogha podařilo najít přesné místo, na němž namaloval svůj poslední obraz Kořeny stromu.

<p>Z pahorku v Auvers-sur-Oise se stala nová pamětihodnost. Nachází se jen asi 150 metrů od hostince Ravoux, kde malíř strávil poslední dva měsíce života.</p>

Z pahorku v Auvers-sur-Oise se stala nová pamětihodnost. Nachází se jen asi 150 metrů od hostince Ravoux, kde malíř strávil poslední dva měsíce života.


Reklama

Místo, kde obraz vznikl, našel náhodou ředitel muzea Wouter van der Veen díky více než sto let staré pohlednici, na níž byl zachycen kopeček s charakteristickými stromy a kořeny. Šlo o pahorek porostlý stromy a kořeny v Auvers-sur-Oise u Paříže. Odborníci muzea následně snímek porovnali s van Goghovým obrazem.

TIP: Revolver, jímž se asi zabil Vincent van Gogh, se vydražil za 4 miliony

„Na základě způsobu, jakým van Gogh pracoval, a po srovnání s jeho malbou, pohlednicí a dnešním stavem dané krajiny došli vědci k závěru, že s největší pravděpodobností jde o správné místo,“ řekl van der Veen.

Podle zástupců muzea van Gogh poměrně často maloval motivy ze svého nejbližšího okolí. Předpokládají, že Kořeny stromu namaloval v pozdním odpoledni. Ten samý den se postřelil a krátce poté zemřel.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Krajina na Marsu, na snímku robotické laboratoře Curiosity

Vesmír

Světelná show Tribute in Light je pastí pro ptáky přelétající nad New Yorkem. (foto: Wikimedia Commons, King of HeartsCC BY-SA 4.0)

Příroda

Masivní závrt u chilského měděného dolu Alcaparrosa. (foto: Profimedia (Johan Godoy, AFP)

Věda

Zasahující hasiči Rubal a Torres. (foto: Brinnon Fire Department)

Revue

Emauzský klášter na přelomu 19. a 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Deport & Panzer, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907