Vědci našli místo, kde van Gogh namaloval svůj poslední obraz

29.07.2020 - Martin Reichman

Vědcům se 130 let po smrti malíře Vincenta van Gogha podařilo najít přesné místo, na němž namaloval svůj poslední obraz Kořeny stromu.

<p>Z pahorku v Auvers-sur-Oise se stala nová pamětihodnost. Nachází se jen asi 150 metrů od hostince Ravoux, kde malíř strávil poslední dva měsíce života.</p>

Z pahorku v Auvers-sur-Oise se stala nová pamětihodnost. Nachází se jen asi 150 metrů od hostince Ravoux, kde malíř strávil poslední dva měsíce života.


Reklama

Místo, kde obraz vznikl, našel náhodou ředitel muzea Wouter van der Veen díky více než sto let staré pohlednici, na níž byl zachycen kopeček s charakteristickými stromy a kořeny. Šlo o pahorek porostlý stromy a kořeny v Auvers-sur-Oise u Paříže. Odborníci muzea následně snímek porovnali s van Goghovým obrazem.

TIP: Revolver, jímž se asi zabil Vincent van Gogh, se vydražil za 4 miliony

„Na základě způsobu, jakým van Gogh pracoval, a po srovnání s jeho malbou, pohlednicí a dnešním stavem dané krajiny došli vědci k závěru, že s největší pravděpodobností jde o správné místo,“ řekl van der Veen.

Podle zástupců muzea van Gogh poměrně často maloval motivy ze svého nejbližšího okolí. Předpokládají, že Kořeny stromu namaloval v pozdním odpoledni. Ten samý den se postřelil a krátce poté zemřel.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, se stal první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa.

Zajímavosti

S větrem o závod

autor: Graeme Obree | model: Beastie

Beastie – anglicky „bestijka“ – je tzv. prone bike, tedy kolo, na němž se za jízdy leží břichem k zemi. Tento konkrétní model patří závodníkovi Graememu Obreemu, který si ho sám navrhl i sestavil a dál si k němu nechal vyrobit speciální aerodynamickou slupku s průčelím. S futuristicky vyhlížejícím strojem se pak v roce 2013 zúčastnil závodu World Human Powered Speed Championships v nevadské poušti, kde se mu povedlo zdolat rychlostní rekord v kategorii prone bike: Svoji Beastie „vybičoval“ k rychlosti 91,12 km/h. (foto: Profimedia)

Revue
Historie

Meganosorožec Paraceratherium linxiaense v krajině svrchního oligocénu.

Věda

Není neobvyklé, že například rypouši a tučňáci obývají stejné prostory.

Příroda
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907