Dvounohá autonomní robotka Cassie zvládla běh na 5 kilometrů

30.07.2021 - Stanislav Mihulka

Robotický pštros Cassie uběhl pětikilometrovou trať za 53 minut a 3 sekundy. Pokud je známo, jde o prvního robota, který něco takového dokázal...

<p>Dvouhohý robot Cassie zvládl uběhnout pětikilometrovou trať za 53 minut a 3 sekundy. Špičkoví lidští sportovci zvládají stejnou vzdálenost za méně než 13 minut.</p>

Dvouhohý robot Cassie zvládl uběhnout pětikilometrovou trať za 53 minut a 3 sekundy. Špičkoví lidští sportovci zvládají stejnou vzdálenost za méně než 13 minut.


Reklama

Odborníci americké Oregon State University poprvé představili veřejnosti bipedního robota jménem Cassie v roce 2017. Od těch dob můžeme sledovat jeho pokroky. Původní nemotorný doručovatel zásilek podobný pštrosovi se během 4 let proměnil na běžce. Cassie jako první robot tohoto typu zvládla běh na 5 kilometrů. Bylo to sice spíše rychlostí svižné chůze, i tak ale jde o významný úspěch.

Cassie je díky své konstrukci odolná vůči nepříznivému počasí. Tým Oregonské státní vybavil Cassie umělou inteligencí, která jí poskytuje schopnost běhu. Umělá inteligence dokáže využívat unikátní biomechaniku robotické konstrukce Cassie a zajišťuje držení jejího těla ve vzpřímené poloze. Zmíněná inteligence pracuje s algoritmy zesíleného hlubokého učení (Deep reinforcement learning), které se ukazují jako velmi užitečné právě pro zvládnutí běhu roboty nebo třeba skákání či chůze po schodech.

TIP: Robotické zítřky: Kráčející dvounozí roboti Cassie míří k zákazníkům

Cassie uběhla pětikilometrovou trať kolem univerzitního kampusu autonomně, na jediné nabití baterií. Nebylo to ale bez problémů. Při tomto běhu dvakrát upadla, kvůli přehřátému počítači. To se ale stává i lepším závodníkům. I s těmito potížemi a nezbytnými resety to Cassie zvládla za 53 minut a 3 sekundy. Na olympiádu to sice ještě není, špičkoví lidští sportovci dnes zvládají stejnou vzdálenost za méně než 13 minut, ale za pár let, kdo ví?

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907