Evropská kosmická agentura testuje 3D tištěné antény pro satelity

Evropská vesmírná agentura testuje satelitní antény vyrobené pomocí 3D tisku. Jednou se takhle budou vyrábět celé družice

22.03.2016 - Stanislav MihulkaPřestože kompletní satelity na 3D tiskárně zatím vyrobit neumíme, kosmické agentury již intenzivně pracují na 3D tisku jejich hlavních součástek. Výjimkou v tomto směru není ani Evropská kosmická agentura (ESA).

Evropské vesmírné agentuře nedávno vytvořili prototyp 3D tištěné rádiové antény a v současné době ji prověřují v testovacím zařízení v nizozemském Noordwijku. Podle ESA je tato 3D anténa součástí vývoje nízkonákladových komponent pro malé satelity, které se budou vypouštět ve velkých počtech.

Kromě nižší ceny a rychlejší výroby antény spočívá její hlavní výhoda i v samotném výrobním postupu - přestože jde o komplikovaný tvar, 3D tiskárna vytiskne anténu v jednom kuse z polymeru, který je potažen vrstvou mědi. Takový postup do značné míry omezuje rizika, která doprovázejí sestavování podobných komponent z více částí. Kompletně 3D tištěné satelity jsou tak již možná na dohled. 

  • Zdroj textu

    Gizmag, ESA

  • Zdroj fotografií

    ESA / G. Porter


Další články v sekci