ExoMars Trace Gas Orbiter a modul Schiaparelli EDM jsou na dohled Marsu

19.10.2016 - Stanislav Mihulka

Dnes vstoupí Trace Gas Orbiter na oběžnou dráhu Marsu a modul Schiaparelli EDM přistane na povrchu rudé planety

ExoMars míří k Marsu -<p>Mise ExoMars TGO spěje ke svému vyvrcholení</p>
ExoMars míří k Marsu -

Mise ExoMars TGO spěje ke svému vyvrcholení


Reklama

ExoMars Trace Gas Orbiter (TGO) je mise Evropské kosmické agentury ESA, která nejprve spolupracovala s americkou NASA, později i s ruskou agenturou Roscosmos. Cílem mise je dostat sondu Trace Gas Orbiter na oběžnou dráhu kolem Marsu, kde bude detailně zkoumat atmosféru Marsu, a rovněž vysadit na povrch rudé planety experimentální přistávací modul Schiaparelli EDM.

Mise ExoMars Trace Gas Orbiter odstartovala na cestu k Marsu 14. března 2016. V těchto dnes se mise blíží do finále. V neděli 16. října v 16:42 SEČ se modul Schiaparelli EDM oddělil od sondy Trace Gas Orbiter, a teď se blíží k Marsu ve dvojici.

Operátoři mise v té době prožili horké chvilky, protože Trace Gas Orbiter přestal dodávat data o telemetrii sondy. Po zhruba dvou hodinách byla ale komunikace se sondou obnovena.

TIP: ExoMars 2016: Evropský přistávací modul a družice dnes zamíří k Marsu

Ve středu 19. října čeká sondu Trace Gas Orbiter jeden z nejvíce kritických manévrů celé mise. Sonda by měla během 139 minutové fáze letu zpomalit a vstoupit na oběžnou dráhu kolem Marsu. Do atmosféry Marsu by měla vstoupit opět v 16:42 SEČ a v 16:48 SEČ by měl na Mars dosednout modul Schiaparelli EDM. Držme jim palce.

Reklama

  • Zdroj textu:

    ESA

  • Zdroj fotografií: D. Ducros / ESA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Systém FAST poskytuje landerům superschopnost stavby vlastního kosmodromu během přistání. Stačí během přistání vstříknout do raketového plamene keramické částice s hliníkem.

Vesmír
Věda

Žaludy jsou vítanou a výživnou pochoutkou pro mnohé lesní tvory. V kuchyni a medicíně je ale využívali i indiáni a naši předkové.

Příroda

Tvůrci robotické ryby věří, že by mohla najít uplatnění ve vzdělávání a vědeckém výzkumu, nebo například ve výzkumu mořské biologie.

Zajímavosti

Pokud virus změní svou 3D strukturu, nebudou paměťové protilátky účinné, nebo budou účinné méně. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907