ExoMars Trace Gas Orbiter a modul Schiaparelli EDM jsou na dohled Marsu

19.10.2016 - Stanislav Mihulka

Dnes vstoupí Trace Gas Orbiter na oběžnou dráhu Marsu a modul Schiaparelli EDM přistane na povrchu rudé planety

ExoMars míří k Marsu -<p>Mise ExoMars TGO spěje ke svému vyvrcholení</p>
ExoMars míří k Marsu -

Mise ExoMars TGO spěje ke svému vyvrcholení


Reklama

ExoMars Trace Gas Orbiter (TGO) je mise Evropské kosmické agentury ESA, která nejprve spolupracovala s americkou NASA, později i s ruskou agenturou Roscosmos. Cílem mise je dostat sondu Trace Gas Orbiter na oběžnou dráhu kolem Marsu, kde bude detailně zkoumat atmosféru Marsu, a rovněž vysadit na povrch rudé planety experimentální přistávací modul Schiaparelli EDM.

Mise ExoMars Trace Gas Orbiter odstartovala na cestu k Marsu 14. března 2016. V těchto dnes se mise blíží do finále. V neděli 16. října v 16:42 SEČ se modul Schiaparelli EDM oddělil od sondy Trace Gas Orbiter, a teď se blíží k Marsu ve dvojici.

Operátoři mise v té době prožili horké chvilky, protože Trace Gas Orbiter přestal dodávat data o telemetrii sondy. Po zhruba dvou hodinách byla ale komunikace se sondou obnovena.

TIP: ExoMars 2016: Evropský přistávací modul a družice dnes zamíří k Marsu

Ve středu 19. října čeká sondu Trace Gas Orbiter jeden z nejvíce kritických manévrů celé mise. Sonda by měla během 139 minutové fáze letu zpomalit a vstoupit na oběžnou dráhu kolem Marsu. Do atmosféry Marsu by měla vstoupit opět v 16:42 SEČ a v 16:48 SEČ by měl na Mars dosednout modul Schiaparelli EDM. Držme jim palce.

  • Zdroj textu:

    ESA

  • Zdroj fotografií: D. Ducros / ESA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907