Šaty dělají člověka: Falešný rabín ošálil Polsko

18.06.2016 - Vilém Koubek


Reklama

Rabíni jsou duchovní autoritou židovské obce a s jejich jmenováním souvisí řada zkoušek i podmínek – Jacek Niszczota je však všechny obešel chytře vykonstruovanou lží. „Tvrdil mi, že pochází z Haify, kde stále žije jeho matka, má izraelský pas a jeho syn je v armádě. Zároveň se uměl židovsky pomodlit a znal naše zvyky, takže jsem mu věřila,“ vysvětluje skandál Alicja Kobusová, viceprezidentka židovské obce v Poznani.

Jacek svou lež maskoval tak dobře, že by se na ni nikdy nepřišlo, kdyby se sám nepřiznal reportérovi místních novin. Řekl, že v životě nenavštívil Izrael, nemluví hebrejsky ani si není moc jistý v židovských zvycích – ve skutečnosti je totiž katolík. Nic z toho mu však nebránilo pořádat semináře pro děti nebo se účastnit „bohoslužeb smíření“ s polskými biskupy. 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Most Çanakkale 1915 má v šesti pruzích spojit evropskou a asijskou část Turecka.

Zajímavosti

Lidské embryo

Věda

Dvojčata ve znaku rodu

Medvěd grizzly (Ursus arctos horribilis) je poddruhem medvěda hnědého. Barva srsti grizzlyho může být hnědá až narezavělá. Samci jsou mnohem mohutnější než samice, o které často bojují. Grizzlyové se páří v červnu, vajíčka se ale začnou vyvíjet až na podzim, kdy medvědice nashromáždí dost potravy, a k porodu dochází až v zimě – jedná se o tzv. latentní březost. Nejčastěji se rodí dvě medvíďata.

Příroda

Výron koronální hmoty je po erupci druhým nejsilnějším projevem sluneční aktivity.

Vesmír

Adolf Hoffmeister v Café les Deux Magots v Paříži v roce 1969. V pozadí kresba z vězení La Santé (1940) nazvaná Mon Avoir - barveno čokoládou, tabákem, špínou ze zdí a inkoustem.

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907