Floridská větrná zeď je schopná generovat vítr nejsilnějších hurikánů

14.11.2020 - Martin Reichman

Jak otestovat odolnost materiálů a staveb proti ničivé síle hurikánu? V Miami k tomu slouží největší větrný generátor na světě. Podívejte se, jak takové testování vypadá…


Reklama

Spojené státy čelí tropickým bouřím a hurikánům každoročně. Těch nejsilnějších – kategorie 5, při kterých vítr přesahuje rychlost 252 km/h, se za poslední století v Atlantiku urodilo více než třicet. Testovat odolnost různých materiálů a staveb proti ničivé síle větru je tak naprosto klíčové. Od roku 2005 k tomu slouží „Větrná zeď“ – největší větrný simulátor na světě.

TIP: Dům vyrobený z 600 tisíc PET lahví odolá i extrémnímu hurikánu

Původní, 15 let stará verze simulátoru, dokázala generovat vítr o maximální rychlosti 53 m/s, což podle Saffirov–Simpsonovy stupnice odpovídá hurikánu kategorie 3. Nová verze s tuctem obřích turbín „umí“ i hurikány kategorie 5, tedy takové jejichž rychlost větru dosahuje alespoň 70 m/s. Kromě větru dokáže simulátor testovat odolnost konstrukcí, staveb a materiálů i proti větrem hnaným dešťovým kapkám. To vše z různých úhlů, aby bylo možné odhalit potenciálně slabá místa.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkově téměř šedesát metrů vysoký obrys nahého muže s kyjem se nachází na svahu nedaleko obce Cerne Abbas, v jihoanglickém hrabství Dorset.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda
Věda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907