Floridská větrná zeď je schopná generovat vítr nejsilnějších hurikánů

14.11.2020 - Martin Reichman

Jak otestovat odolnost materiálů a staveb proti ničivé síle hurikánu? V Miami k tomu slouží největší větrný generátor na světě. Podívejte se, jak takové testování vypadá…


Reklama

Spojené státy čelí tropickým bouřím a hurikánům každoročně. Těch nejsilnějších – kategorie 5, při kterých vítr přesahuje rychlost 252 km/h, se za poslední století v Atlantiku urodilo více než třicet. Testovat odolnost různých materiálů a staveb proti ničivé síle větru je tak naprosto klíčové. Od roku 2005 k tomu slouží „Větrná zeď“ – největší větrný simulátor na světě.

TIP: Dům vyrobený z 600 tisíc PET lahví odolá i extrémnímu hurikánu

Původní, 15 let stará verze simulátoru, dokázala generovat vítr o maximální rychlosti 53 m/s, což podle Saffirov–Simpsonovy stupnice odpovídá hurikánu kategorie 3. Nová verze s tuctem obřích turbín „umí“ i hurikány kategorie 5, tedy takové jejichž rychlost větru dosahuje alespoň 70 m/s. Kromě větru dokáže simulátor testovat odolnost konstrukcí, staveb a materiálů i proti větrem hnaným dešťovým kapkám. To vše z různých úhlů, aby bylo možné odhalit potenciálně slabá místa.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Dnešní život se odehrává v sedě

Věda
Reklama

Kresba pratura ze 16. století. Poslední kus pratura uhynul v roce 1627.

Příroda

Loni probíhal na ISS experiment s cílem pochopit, jak se tělo přizpůsobuje mimozemskému prostředí. Hlavu a hruď astronautky Anne McClainové pokrývá několik senzorů sbírajících data o cirkadiánních rytmech.

Vesmír

Zaniklou obec dnes připomínají nově vysázené aleje i fotografie původních domů rozeseté v krajině. Na místo, kde kdysi stávala obec Fukov, upomíná také dřevěný kříž.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907