Historický úspěch fyziky: Experiment LIGO detekoval gravitační vlny

12.02.2016 - Stanislav Mihulka

K prvnímu zachycení gravitační vln v historii došlo přesně 100 let po jejich předpovězení Albertem Einsteinem v obecné teorii relativity


Reklama

Fyzici celého světa bouřlivé oslavují. Vědci z MIT, Caltechu a týmu LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory) poprvé v historii přímo detekovali gravitační vlny.

Experiment LIGO tvoří dva detektory vzdálené 3000 km, v amerických státech Washington a Louisiana. Každý z detektorů představují dvě ramena o délce 4 km, která svírají pravý úhel. V ramenech probíhá laserový paprsek, jehož nepatrné odchylky měří zařízení detektoru.

Dne 14. září 2015 oba dva detektory zachytily gravitační vlnění, které prošlo celou planetou. Toto vlnění vzniklo ve vzdálenosti 1,3 miliardy světelných let, během splynutí dvou černých děr o hmotnosti 29 a 36 Sluncí. Detekce gravitačních vln má pro fyziku dalekosáhlé důsledky. Po čase budou nejspíš následovat další objevy.

  • Zdroj textu:

    New Scientist

  • Zdroj fotografií: LIGO

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zleva sedí Apt, Wilcutt, Readdy, Akers, Walz, stojí Lucidová, Blaha.

Vesmír

Katedrála Sagrada Família je impozantní, i když zatím není dostavěná. Ve finále ji má zdobit 18 věží; dostavěných jich je ale zatím jen osm a nejvyšší z nich měří 112 metrů.

Zajímavosti

Autonomní uklízeč sněhu u osvětlení letištní dráhy

Věda

Ostrov Kubu se rozkládá uprostřed solných plání Makgadikgadi v Botswaně, nedaleko měst Orapa a Letlhakane. Celá oblast je chráněnou krajinnou oblastí a původními obyvateli regionu je dokonce považována za posvátnou.

Příroda

Snímek komety C/2019 Q4 Borisov, pořízený teleskopem Canada-France-Hawaii Telescope na Havaji

Vesmír

Pohřební koruna Přemysla Otakara II. Podobně mohla vypadat česká koruna za Přemyslovců

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907