Houby z Antarktidy přežily simulované podmínky Marsu

Evropští vědci nasbírali houby z antarktických skal a pokusem na Mezinárodní vesmírné stanici ověřili, že zvládnou podmínky prostředí na povrchu Marsu

01.02.2016 - Stanislav MihulkaEvropští badatelé před pár lety podnikli výpravu do antarktických Suchých údolí McMurdo, která jsou považována za prostředí nejpodobnější povrchu Marsu. Nasbírali tam vzorky doopravdy drsných hub rodu Cryomyces, které rostou pod povrchem a ve štěrbinách antarktických skal.

Houby poslali na oběžnou dráhu, kde je v rámci experimentu EXPOSE-E umístili na vnější stranu modulu Columbus Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Pro houby tam vytvořili napodobeninu povrchu Marsu, kde houby strávily 18 měsíců.

Po uplynutí 18 měsíců se ukázalo, že sice jen necelých 10 procent vzorků hub bylo po vystavení podmínkám podobných Marsu schopno růst a tvořit kolonie, ale celých 60 procent buněk těchto hub zůstalo netknutých a jejich DNA rovněž vydržela. Výsledky experimentu potvrzují, že by na Marsu případně mohly fungovat organismy podobné pozemským.

  • Zdroj textu

    Spanish Foundation for Science and Technology (FECYT), Astrobiology

  • Zdroj fotografií

    David Saul / Wikimedia Commons


Další články v sekci