Hříčka z Kansasu: Bizarní dvouhlavý had s rozpolcenou osobností

15.04.2016 - Stanislav Mihulka

Pověsti praví, že vícehlavá monstra nemívají stejnou povahu. Příběh objeveného dvouhlavého hada ukazuje, že na tom něco pravdy bude


Reklama

Fotograf a milovník hadů Jason Talbott z Kansasu nedávno objevil opravdovou vzácnost - dvouhlavého hada. Existence dvou nebo více hlav se nazývá polycefalie. Na rozdíl od heraldiky, která je dvouhlavých orlů, lvů nebo draků plná, takových zvířat v reálném světě moc není. Jsou výsledkem špatné separace jednovaječných dvojčat a nejčastěji se tento jev objevuje u želv a hadů, u savců pak u ovcí a telat. Občas mají taková zvířat díky své vzácnosti vysokou cenu - v roce 2000 byla například za 150 000 dolarů prodána dvouhlavá krysa nazvaná We (My).

Dvojnásobbná porce emocí

Dvouhlaví jedinci mohou prožívat různé a často zcela protichůdné emoce. Zatímco jedna z hlav působila klidně, druhá byla agresivní a dokonce útočila na svou „siamskou“ družku. Opět se tak ukazuje, že nejrůznější báje a pověsti mohou mít v některých ohledech reálný základ - dvouhlavé bytosti v nich často vystupují v rozpolcených rolích, mohou hádat a liší i svými schopnostmi.

TIP: Mohou existovat i dvouhlaví krokodýli?

Podrobnější pozorování objeveného dvouhlavého hada ale ukázala, že to s přežitím ve volné přírodě bude mít velmi složité. Obě hlavy totiž ovládají stejné tělo a doslova se o něj přetahují. Přetavit příkazy dvou mozků v úspěšný lov patrně nebude nic jednoduchého.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Jason Talbott, Facebook

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Vypadal takhle nějak mladý Mars?

Vesmír

EHang 216F předvádí hašení požáru ve výškové budově.

Věda

Jak dosvědčuje i tento snímek, vylézt na nízké větve stromů není pro gepardy až takový problém.

Příroda

Bariéra se skládá z desíti ocelových bran – šesti zvedacích a čtyř padacích –, které protínají řeku v úseku, jenž měří 520 metrů na šířku.

Zajímavosti

Konstantin a Metoděj

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907