Hříčka z Kansasu: Bizarní dvouhlavý had s rozpolcenou osobností

15.04.2016 - Stanislav Mihulka

Pověsti praví, že vícehlavá monstra nemívají stejnou povahu. Příběh objeveného dvouhlavého hada ukazuje, že na tom něco pravdy bude


Reklama

Fotograf a milovník hadů Jason Talbott z Kansasu nedávno objevil opravdovou vzácnost - dvouhlavého hada. Existence dvou nebo více hlav se nazývá polycefalie. Na rozdíl od heraldiky, která je dvouhlavých orlů, lvů nebo draků plná, takových zvířat v reálném světě moc není. Jsou výsledkem špatné separace jednovaječných dvojčat a nejčastěji se tento jev objevuje u želv a hadů, u savců pak u ovcí a telat. Občas mají taková zvířat díky své vzácnosti vysokou cenu - v roce 2000 byla například za 150 000 dolarů prodána dvouhlavá krysa nazvaná We (My).

Dvojnásobbná porce emocí

Dvouhlaví jedinci mohou prožívat různé a často zcela protichůdné emoce. Zatímco jedna z hlav působila klidně, druhá byla agresivní a dokonce útočila na svou „siamskou“ družku. Opět se tak ukazuje, že nejrůznější báje a pověsti mohou mít v některých ohledech reálný základ - dvouhlavé bytosti v nich často vystupují v rozpolcených rolích, mohou hádat a liší i svými schopnostmi.

TIP: Mohou existovat i dvouhlaví krokodýli?

Podrobnější pozorování objeveného dvouhlavého hada ale ukázala, že to s přežitím ve volné přírodě bude mít velmi složité. Obě hlavy totiž ovládají stejné tělo a doslova se o něj přetahují. Přetavit příkazy dvou mozků v úspěšný lov patrně nebude nic jednoduchého.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Jason Talbott, Facebook

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Délka Vasova běhu (švédsky Vasaloppet) činí 90 kilometrů a pravidelně se ho účastní téměř 16 000 lyžařů.

Zajímavosti

Podle dřívějších teorií byl výbuch supervulkánu Toba natolik silný, že téměř způsobil vyhlazení nejen lidské rasy, ale i mnoha dalších živočišných druhů.

Věda

I dnes lze koupit výrobky ze želvoviny, ačkoliv je lov zvířat zakázaný pod pokutou 175 tisíc korun.

Zajímavosti

Podle posledního výzkumu odpovídá hmotnost naší Galaxie 1,5 bilionu sluncí. K uvedené hodnotě vědci dospěli pomocí měření rychlostí kulových hvězdokup, jež obíhají galaktické jádro.

Vesmír

Mravenci rodu Cephalotes si ve větvích stromů vždy najdou cestu a dávají přednost té, která má nejméně křižovatek

Příroda

Již v době objevu byly obří sochy na terasách poničené, moderní rekonstrukce je ukazuje v původním stavu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907