Hříčka z Kansasu: Bizarní dvouhlavý had s rozpolcenou osobností

15.04.2016 - Stanislav Mihulka

Pověsti praví, že vícehlavá monstra nemívají stejnou povahu. Příběh objeveného dvouhlavého hada ukazuje, že na tom něco pravdy bude


Reklama

Fotograf a milovník hadů Jason Talbott z Kansasu nedávno objevil opravdovou vzácnost - dvouhlavého hada. Existence dvou nebo více hlav se nazývá polycefalie. Na rozdíl od heraldiky, která je dvouhlavých orlů, lvů nebo draků plná, takových zvířat v reálném světě moc není. Jsou výsledkem špatné separace jednovaječných dvojčat a nejčastěji se tento jev objevuje u želv a hadů, u savců pak u ovcí a telat. Občas mají taková zvířat díky své vzácnosti vysokou cenu - v roce 2000 byla například za 150 000 dolarů prodána dvouhlavá krysa nazvaná We (My).

Dvojnásobbná porce emocí

Dvouhlaví jedinci mohou prožívat různé a často zcela protichůdné emoce. Zatímco jedna z hlav působila klidně, druhá byla agresivní a dokonce útočila na svou „siamskou“ družku. Opět se tak ukazuje, že nejrůznější báje a pověsti mohou mít v některých ohledech reálný základ - dvouhlavé bytosti v nich často vystupují v rozpolcených rolích, mohou hádat a liší i svými schopnostmi.

TIP: Mohou existovat i dvouhlaví krokodýli?

Podrobnější pozorování objeveného dvouhlavého hada ale ukázala, že to s přežitím ve volné přírodě bude mít velmi složité. Obě hlavy totiž ovládají stejné tělo a doslova se o něj přetahují. Přetavit příkazy dvou mozků v úspěšný lov patrně nebude nic jednoduchého.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Jason Talbott, Facebook

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Hackeři ovládají mnoho důmyslných způsobů, jak se dostat k vašim citlivým údajům.

Zajímavosti

Do největší floridské zoo zavítala tento týden veterinární zubařka Jamie Berningová. Do jejího zubařského křesla zde během tří dnů usedla (či spíše ulehla) pestrá směsice zvířecích obyvatel. Doktorka Berningová se zde v rámci „týdne zubů“ podívala na zoubek gorilímu samci, lvici, šimpanzovi, tapírovi, vydře nebo třeba hrabáči kapskému.

Revue

S velkými pelagornitidy se další ptáci Antarktidy období eocénu nemohli vůbec měřit

Věda

Tato kreveta harlekýn by podle některý zoologové měla být samostatným druhem Hymenocera elegans, který je jasně rozlišitelný podle modrých okrajů skvrn.

Příroda

Cesta mezihvězdného poutníka Sluneční soustavou.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907