Co by se stalo, kdyby se Země naráz přestala otáčet?

Fakt, že se Země otáčí kolem své osy, považujeme za samozřejmost. Co by se ale stalo, kdyby se rotace naší planety zastavila?

07.04.2022 - Barbora JelínkováZemě se otáčí kolem vlastní osy východním směrem, a přestože naše smysly nedokážou její rotaci zaznamenat, odehrává se ohromnou rychlostí, s maximem necelých 1 700 kilometrů v hodině v rovníkových oblastech. Kdyby se tedy zeměkoule náhle zastavila, všechny objekty na povrchu by setrvačností pokračovaly prudce k východu. Například „uvolněné“ skály by pak v oceánech způsobovaly vlny tsunami a masa atmosféry proudící dál by dokázala zdevastovat celé krajiny

TIP: Planetární závody: Jak rychle se točí planety ve Sluneční soustavě?

Otáčení planety také vyvolává odstředivou sílu, v jejímž důsledku vzniká vydutí na rovníku, potažmo zploštění na pólech. Stačilo by tudíž i pouhé zpomalení rotace a obří objem vody soustředěný kolem rovníku by se převalil k pólům. Cestou by zaplavil naprostou většinu souší, zatímco část dna obepínající Zemi přibližně uprostřed by naopak vystoupila nad hladinu a utvořila nový světadíl.


Další články v sekci