Divadlo v Orange: 2000 let stará stopa Římanů na jihu Francie

Jedna z nejlépe zachovalých památek římské kultury stojí ve městě Orange na jihu Francie. Tamní divadlo, které dokáže pojmout tisíce diváků, muselo kdysi zavřít brány kvůli křesťanství. Dnes se však na jeho scéně opět hraje

27.04.2018 - Vilém Koubek



Ve francouzském Orange mají unikát – rozlehlé římské divadlo, které se těší statusu nejzachovalejší památky svého druhu v celé Evropě. Přestože vzniklo před dvěma tisíci let, dodnes hostí koncerty i každoroční festival

Bavte se a mlčte

Přesné datum dokončení divadla neznáme, začalo se však budovat za císaře Augusta (27 př. n. l. – 14 n. l.), a patří tak k prvním na území dnešní Francie. V dobách své největší slávy mělo šířit římskou kulturu v koloniích a zároveň odvádět pozornost obyčejných lidí od politických událostí. Mnohá představení trvala celé dny a vstup byl zcela zdarma. S příchodem křesťanství ovšem provozovaná zábava přestala být vhodná a roku 391 se brány instituce zavřely. 

Velký návrat

Během renesance spadalo oranžské divadlo do majetku církve, která na jeho prknech konala svá vystoupení. Za hugenotských válek v 16. století však město Orange stálo v cestě běsnící vřavě, načež skončilo z velké části v troskách a většina obyvatel odešla. 

TIP: Bosra: Poklad římského stavitelství

Stavba zela prázdnotou až do roku 1825, kdy započala její rekonstrukce. O 44 let později divadlo hostilo první Římský festival, který údajně přilákal na deset tisíc diváků. Z jedinečné události se postupem času stala každoroční akce nazvaná Chorégies d’Orange, jež se na přelomu června a července pravidelně koná dodnes.

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci