Elektrické letadlo Lilium má ambice nahradit automobily

31.05.2016 - Martin ReichmanEvropská kosmická agentura podpořila projekt vývoje elektroletadla, které má ambice nahradit auta. Říká se mu „Lilium“ a jeho tvůrci tvrdí, že na trhu může být už za dva roky.

Vývoj elektrického letadla Lilium probíhá v Německu na Mnichovské technické univerzitě. Stroj má dosahovat max. rychlosti 400 km/h a dokáže vzlétnout i přistát vertikálně. Nepotřebuje tedy dlouhou rozjezdovou dráhu.

Blíží se soumrak automobilů?

O jeho pohon se starají elektromotory o výkonu 435 koní. Tvůrci jej navrhují k „rekreačnímu létání během dne“. V Evropě by tedy bylo klasifikováno jako lehké sportovní letadlo a pilotní licence by vyžadovala 20 odlétaných hodin.

„Naším cílem je vyvinou letadlo pro využití v každodenním životě,“ říká Daniel Wiegand, šéf a jeden ze čtyř zakladatelů vývojového týmu, který na unikátním elektroletadle Lilium pracuje.

Celý stroj má pochopitelně zdvojené všechny systémy. Snahou je maximalizovat bezpečnost pro případ, že by se cokoliv pokazilo. Zároveň je ovládání značně automatizováno, zejména při vzletu a přistání, aby se vyloučila lidská chyba. Ta bývá v naprosté většině případů hlavní příčinou nehod nejen v případě automobilové, ale i letecké dopravy. Na jedno nabití baterií by mělo být letadlo schopné ulétnout údajně až 500 km.

Vývojový tým prozatím testoval své letadlo pouze na zmenšených prototypech vážících asi 25 kg. Plány jsou ale ambiciózní. První prototyp ve skutečném měřítku by měl vzniknout a dokonce i vzlétnout už příští rok.

  • Zdroj fotografií

    Lilium GmbH


Další články v sekci