Katarská nemocnice Souq Waqif nabízí nejmodernější péči dravým ptákům

V katarské nemocnici Souq Waqif je každý den ošetřeno okolo 150 pacientů. Na tom by nebylo nic divného, pokud by se nejednalo o nemocnici určenou výhradně dravým ptákům.

11.04.2022 - Martin ReichmanNárodním a také tradičním arabským sportem bylo od nepaměti sokolnictví. V době, kdy celé národy žily kočovným životem, nebylo snadné najít vodu či potravu, a právě vycvičení dravci se v těchto situacích stávali nepostradatelnými přáteli člověka. 

I když dnes již nejsou sokoli tak populární jako v době beduínských kmenů, zůstávají nedílnou součástí katarské kultury. Dravci dnes slouží jako symbol statusu, jsou domácími mazlíčky i závodními šampiony v hodnotě milionů dolarů. Za udržení svých miláčků ve špičkové formě neváhají jejich chovatelé utratit obrovské částky. Není proto divu, že právě v Kataru vznikla jedna z nejmodernějších nemocnicí určená výhradně péči o sokoly.

Nemocnice Souq Waqif Falcon Hospital v katarském Dauhá vznikla v roce 2008 a dodnes patří mezi nejlépe vybavená zdravotnická zařízení na světě – včetně těch určených pro lidské pacienty. Nabízí špičková pracoviště poskytující komplexní péči – od krevních a ledvinových testů, přes endoskopická vyšetření a rentgeny, až po kosmetické procedury zahrnující úpravy peří a zobáku. Chovatelé sokolů zde najdou i nejmodernější laboratoře pro genetické sekvenování svých opeřených miláčků. 

TIP: Žena v mužském světě: Orlí lovkyně přepisuje tradice

Zařízení, které se rozkládá na několika podlažích, dotuje katarský vládce. Za den zde ošetří asi 150 sokolů. Většina ptáků zde absolvuje běžnou zdravotní prohlídku, obvykle při prodeji nebo nákupu. Část chovatelů ale přichází kvůli broušení drápů nebo instalaci GPS lokátorů. Nejzávažnější zákroky – které by ve volné přírodě pro ptáky znamenaly jistou smrt – se odehrávají na lůžkovém oddělení v samostatném patře.

Podle zaměstnanců nemocnice věnují sokolníci svým šampionům často větší péči než svým dětem. „Pokud potřebuje lékařskou péči jejich dítě, nezřídka s ním jako doprovod pošlou chůvu nebo řidiče. Sokoly do nemocnic ale vždy doprovází pán domu,“ uvedl Shagul Hameed, který dříve pracoval pro jednoho z členů katarské královské rodiny. 


Další články v sekci