Konec vegetariánského mýtu? Maso je v Indii nejpopulárnější v historii

K nejtrvalejším světově rozšířeným mýtům patří přesvědčení, že se většina Indů řadí mezi vegetariány. Jakkoliv by si to federální indická vláda přála, opak je pravdou – převážná část obyvatel země maso miluje a dopřává si ho tak často, jak jim to peněženka dovolí

06.06.2023 - David BimkaJídlo je v Indii ožehavým tématem. Zhruba čtyři pětiny tamní populace vyznávají některou z forem hinduismu, jež sdílejí úctu ke kravám coby posvátným zvířatům. Po získání nezávislosti na Británii v roce 1947 dokonce zákonodárci prosadili ochranu zmíněných sudokopytníků do ústavy, která tak jejich zabíjení zakazuje. Že hovězí představuje zcela přijatelné jídlo pro desítky milionů muslimů a křesťanů, nebral nikdo do úvahy.

Miliardovou zemi však tvoří federace 28 států s lokálními parlamenty a s možností schvalovat vlastní zákony, takže se ústavní myšlenka zdaleka nepromítla do nařízení ovládajících každodenní život: Chov a porážky hovězího dobytka zůstaly v jakési šedé zóně a jejich zákaz platí ve 20 státech, zatímco zabíjení prasat, buvolů, koz, slepic a lov ryb jsou zcela legální po celé Indii.

Mstitelé dobytka

Jan Neruda Indové přitom maso milují. Dokonce i v Gudžarátu – je čistými jedlíky zeleniny a luštěnin šest lidí z deseti a zbytek si dopřává maso alespoň jedenkrát týdně. Za poslední dekádu se jeho tamní produkce zdvojnásobila, často díky neregistrovaným farmám a masokombinátům. Místní vláda se snaží trend zastavit omezováním stánků s rychlým občerstvením a přímým zákazem prodeje hovězího, na což stánkaři reagují tak, že danou nabídku nijak neoznačují a zákazníci si s opatrným ohlížením přes rameno chodí dávat „to maso“.

Odhaduje se, že zhruba 15 % Indů neboli 210 milionů lidí jí hovězí zcela běžně – a zdaleka se nejedná pouze o muslimy. Záliba v kebabu je však může přijít draho: V zemi se každý rok odehrají desítky vražd rukama zapálených ochránců dobytka, kteří se mstí na řeznících i jejich zákaznících.

Dvě kuřata za vteřinu

Bohatnoucí střední třída si maso dopřává tak často, jak jen může. Nejprodávanějším jídlem na portále Swiggy, kde si lze objednat donášku až domů, se v roce 2021 stalo marinované kuře biryani, zapékané s rýží, chilli, šafránem a mlékem: Každou vteřinu si ho objednali dva zákazníci. Chov drůbeže tak v Indii zažívá ohromný boom a 45 % veškerého zkonzumovaného masa reprezentuje kuřecí. Výzkumy potvrzují, že skutečně vegetariánskou dietu udržuje možná jen pětina obyvatel země. A zmíněný trend se – navzdory snahám pravicových politiků – dál šíří.

TIP: Lesk a bída veganství: Jak působí rostlinná strava na náš organismus?

Proč hinduisté nejedí krávy?

Krávy se v hinduismu pojí s bohy Šivou, Indrou či Krišnou. Ačkoliv byly považovány za posvátné, běžně se porážely pro sváteční hostiny. Z talířů hinduistů mizelo hovězí postupně. Zhruba v pátém století byla porážka krav postavena mimo zákon ve všech státech kde vládla dynastie Guptů – především na severu Indie.  V mnoha částech hinduistické Indie se však maso krav konzumovalo ještě v 19. století a vegetariánskou stravu přijímaly především vyšší kasty. 


Další články v sekci