Letištní radary mohou prozradit naši existenci mimozemšťanům, tvrdí výzkum
Radarové systémy na Zemi mohou nevědomky vysílat do vesmíru tak silné signály, že nás mohou prozradit i velmi vzdáleným mimozemským civilizacím.
Výkonné radarové systémy, které využívají civilní letiště i různá vojenská zařízení, vysílají doslova záplavu často velmi energetických rádiových vln. Podle nového výzkumu nás tyto vlny mohou prozradit pokročilým mimozemským civilizacím, a to do nemalé vzdálenosti v okolním vesmíru.
Ramiro Saide z Manchesterské univerzity simuloval šíření radarových signálů z velkých letišť jako jsou londýnské Heathrow a Gatwick nebo newyorské letiště J. F. Kennedyho, v prostoru a času. Své předběžné výsledky Saide představil na nedávné výroční konferenci Královské astronomické společnosti v britském Durhamu.
Rádiové vysílání do vesmíru
Saide zjistil, že radarové systémy, které sledují oblohu nad velkými letišti, vysílají kombinovaný rádiový signál o výkonu zhruba 2 PW (petawatty). Ukázalo se, že tyto signály jsou dost silné na to, aby je do vzdálenosti zhruba 200 světelných let detekovala zařízení srovnatelná s dnes již poněkud obstarožním radioteleskopem Green Bank v Západní Virginii.
Vojenské radarové systémy vytvářejí více směrovaný signál, podobný světlu z majáku, jehož výkon dosahuje až 100 TW (terawaattů). Pokud by nějací mimozemští pozorovatelé takový signál zachytili, bylo by jim nejspíš hned jasné, že jde o umělý výtvor. Vše nasvědčuje tomu, že prozrazujeme svou přítomnost všem okolo.
Přestože jde o teoretický výzkum, jeho výstupy mohou mít praktické využití. Mimo jiné nám napovídají, jak bychom naopak my mohli detekovat rádiové signály jiných civilizací. Současně naznačují, jak bychom mohli lépe chránit rádiové spektrum pro komunikaci a pozorování vesmíru a jak do budoucna upravit design radarů.