Libanon čelí nečekané invazi sarančat: Do akce vyrazily i armádní vrtulníky

Libanon čelí invazi sarančat. Půlmilionový roj dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje přitom mohou mít až 80 milionů jedinců

29.04.2021 - Martin ReichmanLibanon se potýká s hlubokou hospodářskou a finanční krizí, která je pokládána za nejhorší v moderních dějinách země. Loni se tamní ekonomika propadla o 19 procent, o práci přišly desítky tisíc Libanonců a téměř polovina ze šesti milionů občanů žije v chudobě. Lidé ztratili důvěru v bankovní systém, který v minulosti patřil k nejspolehlivějším v regionu.

Pohroma od Rudého moře

Aby toho nebylo málo, čelí v těchto dnech tento blízkovýchodní stát neobvyklé a masivní invazi sarančat. Příčinou je podle odborníků nenadálá změna směru větru, která přinesla mohutné roje sarančat ze Saúdské Arábie přes Jordánsko a Sýrii.

Vážnost situace dokresluje i fakt, že libanonské úřady povolaly do akce armádu – armádní vrtulníky se snaží ničit hmyz postřikem pesticidy. „Podařilo se nám – za krátkou dobu – zničit obrovské množství sarančat, některým rojům se ale podařilo uniknout. Nejvíce zasažená je momentálně oblast v okolí Hermelu na severu země,“ řekl novinářům prozatímní ministr zemědělství Abbas Mortada.

TIP: Nejsmrtonosnější hmyzí roje: Mračna, která zastíní i slunce

Podle úřadů prozatím nedošlo k významným zemědělským ztrátám, neboť v severní a severovýchodní části země převažuje chov hospodářských zvířat. Nacházejí se zde ale i velké třešňové plantáže. Zranitelnější je především jižní, převážně zemědělská oblast Libanonu.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci