Mohutně obrněný étosaurus Garzapelta muelleri připomínal triasový tank

Téměř kompletní fosilie doposud nepopsaného étosaura přinesla paleontologům cenné informace o dávném příbuzném krokodýlů z doby před 215 miliony let.

21.03.2024 - Stanislav MihulkaZ období druhohor, především z jury a křídy, známe mnoho mohutných obrněných neptačích dinosaurů. Podobní tvorové ale žili i před nimi – v triasu. Byli to například étosauři (řád Aetosauria), jedna z dávných skupin archosaurů ze středního a svrchního triasu. Většina aetosaurů zmizela během hromadného vymírání před 200 miliony lety. Přesné příčiny tohoto vymírání nejsou dosud známé, dominantní formou suchozemských živočichů se ale díky tomu pro dalších 135 milionů let stali dinosauři.

Tanky z triasu

Étosauři byli z velké části pokrytí kostěnými pláty, které dnes paleontologům slouží k identifikaci jednotlivých druhů. Doktorand Texaské univerzity William Reyes a jeho kolegové nedávno prostudovali a popsali doposud neznámý druh étosaura, jehož brnění, odborně karapax, se zachovalo nezvykle kompletní. Nalezené kostěné pláty pocházejí ze všech podstatných částí těla étosaura a paleontologové si díky tomu mohli udělat slušnou představu, jak tento tvor vypadal.

Možná podoba nově popsaného étosaura Garzapelta muelleri. (zdroj: University of Texas, Márcio L. Castro, CC BY-SA 4.0)

Jak vyplývá z článku, zveřejněného v odborném časopisu Anatomical Record, nově popsaný étosaurus dostal jméno Garzapelta muelleri a představuje nejen nový druh ale i rod. Jeho název je odvozený od texaského okresu Garza, kde byla fosilie nalezena ve vrstvách ze svrchního triasu. Slovo „pelta“ znamená v latině „štít“ a druhové jméno odkazuje na dnes již zesnulého paleontologa Billa Muellera, který se na objevu fosilie podílel.

TIP: Fytosauři z rakouských Alp terorizovali oceán v období triasu

Badatelé přirovnávají garzapeltu ke krokodýlovi americkému (Crocodylus acutus), brnění dávného plaza ale bylo mnohem mohutnější. Garzapelta muelleri byl jako triasový tank a podle Reyese připomínal moderního krokodýla kříženého s pásovcem. Na rozdíl krokodýlů, kteří jsou masožravci, byl ale Garzapelta muelleri patrně všežravec.


Další články v sekci