Na Slunci se nedávno otevřela velká díra a vychrlila energetické částice

Slunce se blíží do dalšího minima solární aktivity a obří koronální díry uvidíme stále častěji

27.11.2017 - Stanislav MihulkaAmerická vesmírná solární observatoř Solar Dynamics Observatory (SDO) zaznamenala, že se ve dnech 7. až 9. listopadu na Slunci otevřela nápadná velká díra, ze které proudily rychlé a energetické částice.

Obavy ale nejsou podle odborníků na místě. Ačkoliv takový jev působí strašidelně, tyto takzvané koronální díry jsou ve skutečnosti docela běžné. Jde o oblasti sluneční korony, které mají výjimečně nízkou hustotu a teplotu.

Díra ve sluneční koroně

Na rentgenových snímcích nebo na snímcích v oblasti extrémního ultrafialového záření Slunce jsou tyto díry patrné jako velmi tmavé oblasti. V těchto místech se „otevírá“ magnetické pole Slunce a snadněji odtud proudí sluneční vítr.

TIP: Na Slunci to vře: O víkendu se odehrála další silná erupce třídy X1.8

Tato konkrétní „díra na Slunci“ se na Zemi projevila zesílením polárních září, které byly viditelné i tak daleko na jihu, jako je Nebraska ve Spojených státech. Slunce v současné době směřuje k dalšímu minimu solární aktivity, takže počet slunečních skvrn i sluneční erupcí by měl klesat. Koronálních děr se to ale netýká a ty by naopak v tomto období měly převažovat.

  • Zdroj textu

    NASA

  • Zdroj fotografií

    NASA / GSFC / Solar Dynamics Observatory


Další články v sekci