Nadějný cíl: Oceán pod povrchem Enceladu je jen dva kilometry hluboko

Podpovrchový oceán není v jižní části Saturnova měsíce Enceladu tak hluboko, jak se vědci obávali. Jeho průzkum by mohl být snazší

17.03.2017 - Stanislav MihulkaVědci jsou si téměř jistí, že pod povrchem Saturnova měsíce Enceladu se skrývá ohromný oceán. Problém je v tom, že se tam nejprve musíme nějak dostat. Možná to ale nebude až tak těžké, jak jsme se obávali.

TIP: Saturnův měsíc Enceladus by potřeboval instalatéra

Mezinárodní tým, který vedli odborníci francouzské Univerzity Versailles Saint-Quentin, prostudoval mikrovlnná data meziplanetární sondy Cassini. Badatelé z nich vyčetli, že jižní pól Enceladu je teplejší, než očekávali. Podpovrchový oceán by tam tudíž mohl být výrazně blíže povrchu, než v jiných částech měsíce.

Oceán ve 2 kilometrech

Dosavadní poznatky ukazují, že na většině míst Enceladu začíná podpovrchový oceán v hloubkách kolem 18 až 22 kilometrů. Na jižním pólu to mělo být asi v hloubce 5 kilometrů. Vědci teď ale dospěli k názoru, že ve skutečnosti by na jižním pólu Enceladu mohl oceán začínat už v hloubce kolem 2 kilometrů. Právě na jižním pólu Enceladu také tryskají z měsíce gejzíry slané vody a dalšího materiálu, které objevila a prostudovala sonda Cassini.

  • Zdroj textu

    University of Versailles Saint-Quentin, Nature Astronomy

  • Zdroj fotografií

    NASA/JPL-Caltech


Další články v sekci