NASA plánuje vyslat na ledové měsíce unikátního robotického hada

Vývojáři NASA a Kalifornského technologického institutu pracují na robotickém hadovi, který by mohl uspět v náročných podmínkách ledových měsíců Jupiteru a Saturnu

16.05.2023 - Stanislav MihulkaLedové měsíce Sluneční soustavy nás lákají stále víc. Jde o úplně jiné světy než ten náš a zároveň by se na nich mohly vyskytovat podpovrchové oceány s kapalnou vodou, které jsou slibné pro případnou existenci mimozemského života. Zároveň je ale jasné, že na nich panují náročné podmínky, které by naše průzkumné sondy musely zvládnout.

Výzkumné týmy po celém světě proto vyvíjejí rozmanité průzkumné sondy, které jsou přehlídkou zajímavých robotických technologií. Tým expertů Laboratoře proudového pohonu (JPL) americké NASA pracuje na pozoruhodném robotickém hadovi, který je jako stvořený pro povrch ledových měsíců.

Had pro ledové měsíce

Exobiology Extant Life Surveyor (EELS), je složený z několika rotujících segmentů. Dokáže se pohybovat podobně jako had a obstojí i v terénu, který je jinak prakticky neprostupný pro tradiční rovery a podobné robotické průzkumníky. Tým JPL využívá „mentalitu startupu,“ čili rychle staví, často testuje, snaží se hned poučit z chyby a ihned vylepšuje.

EELS se dostane tam, kam jiní roboti nemohou,“ potvrzuje projektový manažer programu EELS Matthew Robinson. „Některé konkurenční stroje jsou možná výkonnější v konkrétních typech terénu, ale koncept EELS je založený na tom, že robotický had se proplazí prakticky všude.

TIP: NASA vyvíjí rover transformer, který zvládne i drsný terén

Tým laboratoří JPL vyzkoušel několik různých designů, které prověřil v testech, které probíhají na ledu, na sněhu, na písku i na „hřišti pro roboty“ v lyžařském areálu v jižní Kalifornii. Aktuální verzi robotického hada tvoří 10 segmentů, které jsou vybavené buď plastovými, nebo ostřejšími kovovými závity.


Další články v sekci