Nejmenší vinice na světě produkuje pouze 29 lahví vína ročně a neměli byste je pít

Nejmenší vinice na světě produkuje ročně jen 29 lahví vína. Podle majitele ale není určené ke konzumaci – jde totiž o umělecké dílo

13.09.2022 - Martin ReichmanS rozlohou něco málo přes 18 metrů čtverečních a ročním výnosem 29 lahví vína je Via Mari 10 považována za nejmenší vinici na světě. Nachází se na střeše paláce ze 16. století v srdci italského města Reggio Emilia. Minimalistická produkce se odráží i v ceně – jedna exkluzivní láhev vína Via Mari 10 vyjde na 5 tisíc eur (v přepočtu zhruba 120 tisíc korun), víno ale není podle majitele určené ke konzumaci.

Tulio Masoni, majitel vinice Via Mari 10, považuje vyprodukovaná vína za umělecká díla, která je třeba spíše sbírat a obdivovat, než je konzumovat. „Moje víno je forma uměleckého vyjádření, filozofická provokace, něco, co si můžete nechat ve svém obývacím pokoji, abyste si o něm mohli povídat s přáteli a vyprávět jim o šílenci, který postavil vinici na střeše,“ nabízí Masoni svůj pohled.

TIP: Znalci ochutnali víno, které má za sebou rok ve vesmíru

Masoni založil neobvyklou vinici poté, co prodal venkovskou vinici, kterou zdědil po svém otci. Původně nevěřil, že by provozování vinice mohlo přinášet finanční profit. Úspěch miniaturní vinice jej ale vyvedl z omylu. Víno z Masoniho vinice nelze zakoupit v běžných vinotékách, a dokonce ani u samotného výrobce. Místo toho jsou lahve Via Mari 10 nabízeny prostřednictvím místní galerie Bonioni Art Gallery.


Další články v sekci