Pliosaurus z Lorraine odkrývá počátek evoluce mořských monster

Šestimetrový Lorrainosaurus keileni je nejstarším známým velkým pliosaurem. Zdá se, že tyto mořské obludy původně vznikly v západní Evropě

20.10.2023 - Stanislav MihulkaV křídových mořích se proháněli gigantičtí mořští plazi pliosauři, kteří v druhohorách představovali vrcholové predátory mořských ekosystémů. Nově popsaný pliosaurus ukazuje opačný konec příběhu. Jeho pozůstatky byly objeveny v roce 1983 na západě francouzského Lotrinska. A právě podle místa nálezu dostal tento mořský plaz i své jméno – Lorrainosaurus keileni

Lorrainosaurus keileni měřil podle vědců nejméně šest metrů, z čehož zhruba pětinu tvořila jeho obrovská hlava s tlamou plnou ostrých zubů. Největší druhy pliosaurů z tohoto období dorůstaly délky přes 15 metrů, i přes svou menší velikost ale šlo jistě o nebezpečného predátora. 

První větší pliosaurus

Lorrainosaurus žil v podle paleontologů v době před 171 miliony let, tedy ve střední juře, relativně blízko předpokládanému počátku evoluce pliosarů. Zástupci skupiny Pliosauridae existovali v té době zhruba 30 milionů let.  Sven Sachs z německého Přírodovědného muzea v Bielefeldu a jeho kolegové dospěli ve studii, zveřejněné vědeckým časopisem Scientific Reports, k závěru, že jde o nejstaršího známého velkého krátkokrkého pliosaura, osvětlujícího počátky vývoje pozdějších gigantických predátorů. Jedním ze spoluautorů této studie je i český paleontolog Daniel Madzia z Polské akademie věd.

Lorrainosaurus keileni měřil jen okolo šesti metrů. (zdroj: MNHN, CC BY 4.0)

Paleontologové zdůrazňují, že fosilní záznam počátku evoluce pliosaurů, zhruba před 165 miliony let a starší, je velice děravý a vzácný. Proto je lorrainosaurus pro odborníky velmi cenný. Jeho fosilie může napovědět, jak probíhala evoluce klíčových znaků pliosaurů, včetně jejich mohutných čelistí a zubů.

TIP: Paleontologové objevili fosilní pozůstatky obřího druhohorního mořského predátora

Nalezená fosilie podle Sachse rovněž ukazuje, že se megapredátoři z linie pliosaurů objevili dříve, než si odborníci mysleli. Došlo k tomu přinejmenším v době, kdy žil lorrainosaurus, možná ještě o něco dříve. Podle fosilních nálezů se zdá, že tito velcí mořští plazi původně vznikli v oblasti, které dnes říkáme západní Evropa. 


Další články v sekci