Povoláním křiklounka: Ashley Peldonová se živí dabováním výkřiků

Podobně jako kaskadéři zaskakují za filmové herce v nebezpečných scénách, existují i dabingoví kaskadéři. Jednou z v současnosti nejoceňovanějších je americká herečka Ashley Peldonová

27.06.2022 - Martin Reichman„Jsme jako kaskadéři, kteří dělají věci, které by mohly poškodit hlas herce, nebo jsou mimo jejich schopnosti,“ popisuje náplň své práce Ashley Peldonová. „Jako umělec výkřiků musíte znát jemné rozdíly mezi výkřiky. Existuje mnoho různých druhů výkřiků – výkřiky strachu, hněvu, vzteku, výkřiky radosti a úspěchu, stejně jako nářek, výkřiky bolesti a úsilí. Ze všeho nejtěžší jsou ale ty, které vyjadřují smutek,“ přibližuje umělkyně. 

Její práce začíná ve fázi postprodukce. Společně s režisérem volí, jaký druh výkřiku je pro určitou scénu nejvhodnější, jeho intenzitu i délku trvání. Výkřiky Ashley podle svých slov nijak netrénuje, vycházejí z ní přirozeně v závislosti na scéně, na níž právě pracuje. Sama ale přiznává, že jde o práci velmi náročnou – někdy stráví křičením ve studiu až osm hodin.


Další články v sekci