Proč je příliv vyšší během úplňku a novu?

Nejvýraznějším projevem slapových sil Měsíce je na Zemi příliv a odliv. Jak souvisí velikost přílivu a odlivu s fázemi našeho souputníka?

03.06.2023 - Michal ŠvandaPříliv a odliv představují důsledek tzv. slapového působení Slunce a Měsíce. Obě tělesa působí odlišnou gravitační silou na nejbližší a nejvzdálenější bod Země a zmíněný rozdíl vyvolává moment sil, který se projeví vznikem jakési výdutě. Ta se po zemském povrchu pohybuje, jak se planeta „pod ní“ otáčí. Výduť na opačné straně je vyvolána odstředivou silou, přičemž vypočtená výška výdutě dosahuje asi 40 cm. Pokud je ovšem zeměpis místa příznivý, může slapová vlna například v oceánu měřit i několik metrů.

TIP: Jak se Země a Měsíc navzájem ovlivňují? Způsobuje Země vzdalování Měsíce?

Slapové působení Slunce a Měsíce má srovnatelné amplitudy. Vyrovnají-li se tedy všechna tři tělesa – Slunce, Země a její průvodce – na spojnici, vliv se sčítá a nastává tzv. skočný příliv či odliv, který je výrazně větší než ten „běžný“. Naproti tomu pokud uvedená trojice utvoří trojúhelník s pravým úhlem u planety, v tzv. kvadratuře, působení zbylých dvou objektů se téměř vyruší a objevuje se tzv. hluchý příliv nebo odliv.

Slapové působení Slunce a Měsíce:

Slapové působení Slunce a Měsíce


Další články v sekci