Vědci varují: Rezistentní bakterie mohou putovat na velké vzdálenosti

Analýza vzorků ze stanice pro výzkum atmosféry na vrcholku vyhaslého vulkánu ukázala, že rezistentní bakterie mohou snadno putovat na opravdu velké vzdálenosti

03.05.2023 - Stanislav MihulkaBouřkové mraky na obzoru působí zlověstným dojmem. Jak nedávno zjistil mezinárodní tým vědců, nemusí to být jenom kvůli samotné bouři. Mraky totiž mohou obsahovat rezistentní bakterie, které pak cestují na velké vzdálenosti. Z výzkumu, který zveřejnil časopis Science of The Total Environment, plyne, že rezistence vůči antibiotikům nám doslova visí nad hlavou.

Jde o bakterie, které obvykle žijí na vegetaci nebo na povrchu půdy,“ uvedl vedoucí výzkumu Florent Rossi z Lavalovy univerzity v kanadském Québecu pro agenturu AFP. „Náš tým zjistil, že se tyto rezistentní bakterie mohou dostat s větrem vysoko do atmosféry, kde vystupují do mraků. S nimi se pak mohou dostat velmi daleko.

Hledání rezistence v mracích 

Vědci analyzovali vzorky, které získali na stanici pro výzkum atmosféry na vrcholu ikonického vyhaslého vulkánu Puy de Dome v centrální Francii, v nadmořské výšce 1 464 metrů. Vzorky byly odebrány mezi zářím 2019 a říjnem 2021. Rossi s kolegy v nich pátrali po genech nesoucích rezistenci vůči antibiotikům.

Zkoumané vzorky obsahovaly 330 až více než 30 tisíc bakterií v 1 mililitru atmosférické vody z mraků. U těchto bakterií badatelé objevili celkem 29 různých podtypů genů pro rezistenci vůči antibiotikům. Zatím si nejsou jistí, jak velké zdravotní riziko jejich zjištění může představovat. Podle odhadů jen asi 5 až 50 procent organismů, které takto detekujeme v atmosféře, zůstává v životaschopném stavu.

TIP: Gen superbakterií vědci nalezli i na jednom z nejodlehlejších míst světa

Atmosféra je pro bakterie velmi nepřátelská. Většinou se tam nacházejí bakterie, které nepronikají do lidského těla,“ zdůrazňuje Rossi. „Lidé se nemusejí bát chodit ven, když prší. Zatím ale není jasné, zda se geny s bakteriální rezistencí mohou přenést z bakterií v mracích do dalších bakterií, které by již člověka mohly ohrozit.


Další články v sekci