Výjimečná trpasličí galaxie ukazuje, jak to vypadalo v raném vesmíru

Galaxie J0811+4730 s velmi nízkým obsahem kyslíku jako by z oka vypadla prvotním trpasličím galaxiím

13.09.2017 - Stanislav Mihulka



Malá galaxie ze souhvězdí Rysa není na první pohled příliš nápadná. Ukrajinští astronomové ale nedávno zjistili, že tahle galaxie obsahuje úplně nejméně kyslíku ze všech galaxií, v nichž se tvoří nové hvězdy.

Dotyčná trpasličí galaxie nese označení J0811+4730 a je od nás vzdálená asi 620 milionů světelných let. Uvízla jako úlovek v projektu, který se zaměřil na hledání galaxií s velmi nízkým obsahem kyslíku.

Galaxie téměř bez kyslíku

Takové galaxie jsou velmi vzácné. Když se totiž v nějaké galaxii spustí tvorba nových hvězd, vznikají obvykle i gigantické hvězdy, které brzy explodují jako supernovy a rozpráší po okolí spoustu atomů kyslíku a dalších prvků. První galaxie ve vesmíru oproti tomu obsahovaly vlastně jenom vodík, hélium a lehkou příměs třetího prvku, lithia.

TIP: Vědci už mají odpověď na zásadní otázku: Kam zmizely trpasličí galaxie?

Nízký obsah kyslíku je důvodem, proč trpasličí galaxie J0811+4730 tak fascinuje odborníky. Velmi totiž připomíná nejstarší trpasličí galaxie, které vznikly, když vesmíru nebyla ani jedna miliarda let. Poměr atomů kyslíku a vodíku v této galaxii je jenom 1,7 procenta hodnoty u našeho Slunce. Ta přitom odpovídá 1 atomu kyslíku na 1 740 atomů vodíku.

  • Zdroj textu

    New Scientist

  • Zdroj fotografií

    ESA/Hubble & NASA


Další články v sekci