Žaluzie v hadích očích: Někteří hadi umí při ohrožení vylepšovat svůj zrak

O hadech je známo, že mají špatný zrak. Neustále proto vysunují jazyk, aby nabrali molekuly vzduchu pro své čichové receptory a získali lepší představu o okolí. Zdá se ale, že někteří hadi mohou v kritické chvíli svoji schopnost vidění vylepšit.

17.06.2023 - Zuzana TeličkováVylepšit svůj zrak dokáže například užovka pletená (Masticophis flagellum), která ve chvíli ohrožení umí přesměrovat tok krve z očí a zajistit si tak volný výhled. Tento štíhlý, nejedovatý had žijící ve Spojených státech a Mexiku má podobně jako mnoho jiných plazů místo očních víček průsvitné blanky chránící oční bulvu. 

Krev jim brání ve výhledu

Právě na této blance před časem objevil Kevin van Doorn z University of Waterloo v Kanadě síť drobných vlásečnic a začal je blíž zkoumat. Zjistil, že jakmile se přiblíží nebezpečí, cévky se zúží, aby zabránily přítoku krve, která zhoršuje vidění. Tento stav trvá několik minut a umožňuje hadovi ostřejší zrak po dobu, kdy se možná bude muset bránit predátorovi nebo před ním utíkat.

TIP: Upřeným pohledem: Jak vidí psi, žáby, pavouci nebo třeba hmyz?

Zcela opačná situace u užovky nastává při svlékání kůže. Cévy zůstanou rozšířené, takže krev do nich neustále proudí, což zřejmě podporuje růst buněk při obnově svrchní vrstvy kůže. Zda se tato schopnost týká i jiných druhů hadů, je předmětem dalšího výzkumu.


Další články v sekci