Zapomeňte na rovery: Astronauté možná budou brázdit Měsíc na motorkách

Lunární motorky Tardigrade by se mohly stát alternativou těžších a hlavně větších lunárních roverů

22.10.2021 - Stanislav MihulkaVšichni známe americké rovery LRV (Lunar Roving Vehicle), v nichž se proháněly po Měsíci posádky misí Apollo 15, 16 a 17. Zaměstnanci německého výrobce motocyklů Hookie ale dobře znají Hvězdné války a inspirovali se jednostopými vozidly a vznášedly, na nichž se často vozí jejich hrdinové.

Pro budoucí výpravy na Měsíc navrhli lunární motocykl, který nazvali „Tardigrade“, čili „Želvuška“, podle známých nesmírně odolných mikroskopických živočichů. Želvušky by měly jezdit po Měsíci rychlostí až 15 kilometrů za hodinu. To je sice jen o málo rychleji, než soudobá lunární vozidla, ale v porovnání s nimi by motocykl mnohem lépe manévroval.

Jeden rover nebo 4 lunární motorky?

Lunární motocykl s elektrickým pohonem by měl být postaven z lehkých a odolných materiálů, jako je kevlar a hliník. Měl by vážit asi 140 kilogramů. To jsou asi dvě třetiny hmotnosti klasického lunárního roveru LRV. Tardigrade je zároveň mnohem méně objemný. Do prostoru pro jeden lunární rover by se vešly 3 až 4 tyto motocykly. 

TIP: NASA vyšle na Měsíc rover VIPER: Jeho úkolem bude hledání vodního ledu

Jízda po Měsíci není jen tak. Přináší celou řasu technologických výzev, jako je například nutnost vytvoření speciálního mazadla pro elektrický motocykl v mimozemských podmínkách. Kvůli tomu se Hookie spojili se společností PURAGLOBE, která takové mazadlo vyvíjí. Největší výzvu podle tiskového prohlášení Hookie představuje konstrukce balónových kol Tardigrade. Ultralehká litá a bezvzduchová kola chce Hookie vyrobit pomocí 3D tisku z několika menších dílů. Podle spoluzakladatelky Hookie Sylvie Müllerové jejich design zanechal hluboký dojem v NASA. Je možné, že se časem astronauti budou opravdu vozit po Měsíci na motorkách.


Další články v sekci