Indie slaví rekord: Raketa PSLV XL vynesla 104 satelitů během jediného startu

16.02.2017 - Martin Reichman

Indická raketa dokázala dopravit na oběžnou dráhu 104 satelitů. Překonala tak dosavadní rekord z roku 2014, kdy Rusové do vesmíru vypustili najednou 37 družic

Indický rekord -<p>Start rakety PSLV XL ze základny Šríharikóta. Na oběžnou dráhu vynesla rekordní počet 104 satelitů o celkové hmotnosti 1 377 kilogramů.</p>
Indický rekord -

Start rakety PSLV XL ze základny Šríharikóta. Na oběžnou dráhu vynesla rekordní počet 104 satelitů o celkové hmotnosti 1 377 kilogramů.


Reklama

Raketa PSLV XL vzlétla ve středu ze základny Šríharikóta na stejnojmenném ostrově v Bengálském zálivu. Kromě družice Cartosat2 s hmotností 714 kilogramů nesla 103 takzvaných nanosatelitů, které váží méně než deset kilogramů. Tři vynesené družice patří Indii, 96 Spojeným státům, další Izraeli, Kazachstánu, Spojeným arabským emirátům, Švýcarsku a Nizozemsku. 

Indie míří mezi vesmírné velmoci

Vynesení více satelitů v rámci jedné mise snižuje náklady. To je výhodné nejen pro Indii, která se jako efektivní, ale přitom levný dopravce snaží získat větší podíl na lukrativním trhu vynášení komerčních satelitů na oběžnou dráhu, ale i pro její klienty. Indie se zařadila mezi kosmické velmoci už v roce 1981, kdy jako sedmý stát na světě vypustila vlastní nosnou raketu s družicí na palubě. V posledních letech zaznamenal indický vesmírný program řadu úspěchů.

V září roku 2014 Indie vstoupila do elitního vesmírného klubu, když úspěšně navedla na oběžnou dráhu kolem Marsu svou sondu Mangalján. V prosinci téhož roku pak vypustila do vesmíru svou zatím nejtěžší raketu vážící 630 tun. V září 2015 Indie vypustila na oběžnou dráhu svou první vesmírnou observatoř Astrosat a šest družic. Patří také k zemím, které dokázaly vyvinout vlastní pokročilý pohonný systém s vlastním superzchlazeným palivem.

Během letošního března by měla Indie spustit další velký kosmický projekt. Jde o satelitní síť SAARC Satellite neboli jihoasijský satelitní systém, který bude součástí sítě GSAT-9. Všechny tyto úspěchy z posledních let jsou součástí snahy indického premiéra Nárendry Módího o rozšíření indického vesmírného programu.

  • Zdroj textu:

    ISRO, ČTK

  • Zdroj fotografií: ISRO

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Escobar měl na svědomí tisíce životů. V Medellínu sotva potkáte někoho, kdo by neznal některou z obětí.

Cestování
Historie

Jeden z australských sklípkanců. Tento pavouk patří k nejnebezpečnějším druhům zvířat na světě a jedno jeho kousnutí může být pro člověka smrtelné.

Věda

Mlha v atmosféře Pluta na snímku sondy New Horizons

Vesmír

Hamburger byl populární už v antice

Věda

Izraelské A-4 Skyhawky se osvědčily, tyto stroje však už čekají na rozebrání.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907