Inspirace chobotnicemi: Superpružná kůže, která svítí, i když ji roztáhnete

07.03.2016 - Stanislav Mihulka

Nový superpružný materiál by se mohl uplatnit při výrobě sociálních robotů


Reklama

Inženýři Cornellovy univerzity se inspirovali pružnou kůží chobotnic, která je schopná měnit barvy, a vytvořili vlastní verzi takového materiálu.

Vyrobili umělou kůži, kterou lze roztáhnout více než šestinásobně a přesto stále po zapojení do elektrického proudu svítí. Tuto kůži vyzkoušeli na robotech z měkkých materiálů, a nový materiál se podle všeho osvědčil.

Superpružná kůže by se teď mohla stát klíčovým materiálem pro výrobu nových robotů. Roboti vstupují do našich životů, určitě se prosadí ve zdravotnictví, v dopravě i leckde jinde.

Brzy bude důležité, aby si lidé mohli k robotům vybudovat pozitivní emoční pouto. A právě umělá kůže, která změní barvu třeba podle atmosféry v místnosti, by se v tomto směru mohla úspěšně uplatnit.

  • Zdroj textu:

    Cornell University / Science

  • Zdroj fotografií: Organic Robotics Lab / Cornell University

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle islámského práva musí muž mezi své ženy zcela spravedlivě rozdělit peníze, čas, sex, pozornost a mnoho dalšího. 

Revue

Ruch a nelidské skřeky přilákaly paní mistrovou do dílny tiskařské manufaktury. Když vejde, rázem na ni jdou mrákoty. Nad knihtiskem visí pověšených čtyřiadvacet koček...

Historie

Nové bionické oko s perovskitovými nanosenzory.

Věda

Snímky systému ATLAS s objevenou planetkou 2019 LD2.

Vesmír

Mořský plž Cratena peregrina běžně žije na mořském dně ve Středozemním moři a Atlantiku u pobřeží Iberského poloostrova, Senegalu a u Kanárských ostrovů.

Příroda

Dvojice ostrůvků Gardner Pinnacles je jedinou viditelnou částí sopky Pūhāhonu. Podle nových měření má vulkán téměř dvojnásobný objem horniny než doposud největší sopka světa Mauna Loa.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907